Nevoľnosť

 

Nevoľnosť je hrozný stav žalúdka, pri ktorom máme pocit, že budeme dáviť. Pri dávení prídeme o svoj obed plus o veľké množstvo žalúdočných kyselín, preto pri ñom pociťujeme pálenie v hrudi a v hrdle.

Nevoľnosť a dávenie môžu mat mnohé príčiny: zápal žalúdka a tenkého čreva (gastroenteritída), poruchy vnútorného ucha, nadmerná konzumácia alkoholu alebo jedla, črevné parazity, ranná nevoľnosť v tehotenstve, nevoľnosť pri cestovaní, emočný stres a toxické preťaženie pečene.

Jedno poriadne vyprázdnenie žalúdka nás často zbaví nepríjemných ťažkostí. Človek sa skrátka vydávi a je po nevoľnosti. V niektorých prípadoch však nevoľnosť pretrváva, i keď je žalúdok prázdny a človek sa snaží dáviť bezvýsledne. Ľudovo sa tomu hovorí, že dávi naprázdno. To sú prípady, ked' môžu pomôcť byliny z tejto kapitoly.

Ďumbler lekársky (Zingiber officinale). Dostala sa mi do rúk štúdia, ktorá dokazuje, že d'umbier má pri znížení nevoľnosti a dávení, spojených s chemoterapiou, rovnaké účinky ako lieky s obsahom metoklopramidínu (napr. Reglan). Kým však vyskúšate d'umbier, poraďte sa s lekárom. Ked' vám povie, že máte zníženú zrážanlivost krvi, nemali by ste d'umbier užívat.

 Škoricovník(Cinnamomum, rôzne druhy). Škorica obsahuje í chemické látky,tzv. katechíny, ktoré pomáhajú pri nevoľnosti.

Katechíny sa vyskytujú takisto v repíku, jačmeni, čučoriedkach, maii japonskej, šípkach, dube letnom, chmeli, hlohu, srdcovníku obyčajnom, dube červenom, olivách, hruškách, pekanových orieškoch, šalvii a jahodách.

 Mäta pieporná (Mentha piperita). Mätový čaj je silné antispnsmodikum, čo znamená, že zmierñuje svalové kŕče v tráviacom ústrojenstve vrátane kŕčov spôsobených dávením. (Nepite však priveľa mätového čaju, ak ste v druhom stave. Podľa niektorých herbalistov veĺké množstvo mätového čaju môže zapríčinit potrat.)

 

Rôzne esenciálne oleje. Úľavu pri nevoľnosti a dávení ponúka i arómoterapia. Dobrými pomocníkmi sú najmä esenciálne oleje z mäty piepornej a ružového dreva. Oleje z čierneho korenia, rumančekn, gáfru, fenikla, levandule a ruže pomáhajú pri dávení.

Kvapnite jednu alebo dve kvapky esenciálneho oleja do lyžice rastlinného oleja a zmes votrite do hrudníka tak, aby ste mohli inhalovať vôňu. Nezabúdajte však, že esenciálne oleje sa nesmú užívat vnútorne.

Karminatívne byliny. Karminatíuum znamená liek proti nadúvaniu. Karminatíva sa používajú predovšetkým pri poruchách trávenia a pri detskej kolike, ale mnoho uznávaných rastlinných liečitel'ov ich odporúča takisto pri nevoľnosti.

K najobl'úbenejším karminatívnym bylinám patrí rumanček, kôpor, fenikel, medovka a rôzne druhy mäty. Vyskúšajte čaj z niekol'kých lyžičiek jednej alebo viacerých rastlín.