Hnačka

 

Najúčinnejším liekom pri hnačke je príjem dostatku tekutín. Naneštastie, mnohí postihnutí robia pravý opak. Prestanú piť v nádeji, že ak telu odoprú tekutiny, prestane ich produkovat.

 Zapamätajte si, že najväčším rizikom pri hnačke je dehydratácia. Ak vás trápi hnačka, pite vodu alebo horký studený čaj.Hnačku môžu zmiernit rastliny, ktoré obsahujú prírodné látky tanín, pektín alebo arabská guma.

Taníny dodávajú bylinám trpkastú príchut a schopnost viazat alebo stahovat tkanivo. Trpkost tanínu znižuje zápaly tráviaceho ústrojenstva. Taniny sa dostávajú do bielkovinových vrstiev zapáleného tkaniva, posilňujú ho, čím spomal'ujú vstrebávanie toxických látok a obmedzujú sekréciu.

Pektín je rozpustná vláknina, ktorá zväčšuje objem stolice a upokojuje čreva. Niektoré lieky proti hnačke, napríklad Kaopectate, obsahujú práve pektín.Arabská guma upokojuje tráviace ústrojenstvo a zväčšuje objem stolice tým, že pohlcuje vodu a výrazne nadúva.

Uvádzam aspoň úzky výber rastlín z vel'kej skupiny prírodných prostriedkov, ktoré môžu pomôct pri hnačkových stavoch.

Repík lekársky (Agrimonia eupatoria). na bežnú hnačku pravdepodobne váaka vysokému obsahu tanínu. Skúste čaj z dvoch až troch lyžičiek listov na šálku vriacej vody.

 

Jabloň domáca (Malusdomestica).Dužina jablka je bohatá na pektin. Preto sújablká a jablková štava tradičným ľudovým liekom na hnačku. (Pektin obsiahnutý v jablkách takisto pomáha proti zápche, lebo šetrne zjemňuje stolicu. Podobne ako skorocel zaberá obojstranne – zapečie vás, ked máte hnačku, a, naopak, uvolní, ked' trpíte zápchou.)

 

Čučoriedky a brusnice(Vaccinium,rôzne druhy). Sušené (nie čerstvé) čučoriedky a brusnice pomáhajú pri hnačke, pretože sú bohaté na tanin a pektín.

 

Černice a maliny (Rubus,rôzne druhy). proti hnačke čaj pripravený z dvoch lyžičiek černíc. Napočudovanie, nezmieňuje sa o malinách, ktoré sú príbuzné černiciam a obsahujú veĺké množstvo tanínu.

 

Rohovník obyčajný (Ceratonia siliqua). prášok z rohovníka


Mrkva obyčejná(Daucus carota). Detské hnačky sa dajú liečiť varenou mrkvou. Varená mrkva upokojuje tráviace ústrojenstvo a zmierñuje hnačkové stavy. Zároveň organizmu dodáva stratené živiny.

 Senovka grécka (Trigonella foenum-graecum). Semená senovky gréckej obsahujú až 50 percent arabskej gumy, vd'aka čomu v črevách zväčšujú svoj objem, a tak brzdia hnačku. (Pomáhajú aj pri zápche, pretože zmäkčujú stolicu.) Naraz však použite najviac dve lyžičky prípravku, v opačnom prípade by ste si mohli privodit bolesti brucha.

 

Dub (Quercus,rôzne druhy). Odporúča sa použit jednu až dve lyžičky sušenej dubovej kôry na prípravu adstringentného čaju.

 Granátovník púnsky (Punica granatum). Granátové jablko, rastlina spomínaná v Biblii, sa často používa pri liečbe hnačky.

 

Skorocel vajcovitý (Plantago ovata). Skorocel vajcovitý pomáha pri zápche. Pre vysoký obsah arabskej gumy je však užitočný aj pri hnačke. Ked'že pohlcuje velké množstvo vody, zväčšuje objem stolice. (Z rovnakého dôvodu zrýchl'uje vylučovanie pri zápche.) Ak trpíte na alergie, sledujte, ako váš organizmus reaguje na skorocel. Ak zbadáte alergické príznaky, radšej ho neužívajte.

Čajovník čínsky (Camellia sinensis). Medzi najúčinnejšie bežne dostupné adstringenty patrí čaj v obyčajných čajových vrecúškach. Podla pravidiel amerického úradu Food and Drug Administration (FDA) si sice Lipton nemôže nárokovat na zaradenie medzi liečivá, ale ked' vás nabudúce prekvapí hnačka, určíte si doprajte šálku dobrého čaju.

 

Hnačku môžu spôsobit rozličné, neraz i velmi važne ochorenia.