Bodnutie Hmyzom

 

Pyenanthemum muticum, Mäta sivá(Mentha pulegium),Hedeóma sivastá (Hedeoma pulegoides).

Všetky tri byliny obsahujú pulegol, účinný repelent proti hmyzu. Mäta klasnatá je známejšia a má dlhoročnú, úctyhodnú históriu. Plínius poznamenal v prvom storočí nášho letopočtu, že je účinná proti blchám. Nakoniec, odpudzujúce schopnosti tejto rastliny sa odzrkadl'ujú v jej vedeckom názve: pulexv latinčine znamená blcha. Mäta sivá je súčastou mnohých priemyselne vyrábaných bylinných repelentov proti hmyzu.

Pycnanthemum účinkuje lepšie než mäta sivá. Ak máte prístup k čerstvej rastline, odtrhnite niekol'ko lístkov. Byliny nepoužívejte v ťarchavosti, pretože látky, ktoré sa v nich nachádzajú, zvyšujú riziko potratu.

Bazalka pravá (Ocimumbusilicum).U nás poznáme bazalku predovšetkým ako korenie, ale v iných častiach sveta,najmä v Indii, sa široko využíva v medicine. Indovia si natierajú bazalkovými listami pokožku.Afričania robia to isté. Keby obtažoval hmyz v záhrade a mal by som poruke bazalku určenú na varenie, použil by som ju ako improvizovaný repelent.

 Vôňovec (Cymbopogon,rôzne druhy). Táto rastlina s citrónovou vôňou pochádza z Ázie a naši predkovia pomocou nej odháñali hmyz. Dnes sa pridáva do sviečok, čo po zapálení odpudzujú komáre. Тvorí takisto aktívnu zložku viacerých priemyselne vyrábaných repelentov bez,ktoré sa dajú naniest priamo na pokožku alebo na odev.

Olej z vôňovca môže rovnako ako ostatné esenciálne oleje dráždit pokožku. (Nikdy ich nepoužívajte vnútorne.) Ak chcete vyskúšat vôňovcový olej, pridajte niekol'ko kvapiek do obyčajného rastlinného oleja. Zriedený prípravok môžete natriet priamo na pokožku.

Nevýhodou vôňovca je to, že jeho účinky vyprchajú rýchlejšie.Pri vedeckom pokuse olej z vôňovca odpudzoval komáre prenášajúce žltú zimnicu len asi hodinu. Ak teda žijete v exotických končinách, kde dosial táto choroba vyčíňa, mali by ste radšej používať značkový repelent. V záhrade v miernom pásme však vôňovec funguje celkom dobre.

 Ak chcete vyskúšat citrusové esenciálne oleje, rozpustte najprv niekol'ko kvapiek v bežnom rastlinnom oleji. Môžete experimentovat a zmiešat rôzne druhy esenciálnych olejov dohromady. Možno namiešate repelent proti hmyzu, ktorý bude nielen užitočný, ale aj voňavý. Myslím tým i na mužov; v mnohých kolínskych vodách pre mužov prevažuje vôňa citrusov.

Návod na domáci repelent:

kvapky vôňovca, levandule a mäty sivej, rozmiešané v rastlinnom oleji alebo do základného rastlinného oleja pridajte zopár kvapiek vôňovca, levandule, mäty sivej a uvidíte, či vám bude vyhovovať. Pamätajte si však, že esenciálne oleje sa nesmú užívat vnútorne.

 

 Bodnutie hmyzom

 

Lekári na bodnutie hmyzom obvykle odporúčajú priemyselne vyrábané prípravky proti bolesti, vrecúško s ľadom alebo naklepaný plátok surového mäsa. (Mäso priložené priamo na miesto bodnutia neutralizuje jed.) To sú všetko rozumné postupy. Poznáme však aj rad osvedčených spôsobov, pri ktorých sa dajú použit bylinné prostriedky.

 Nechtík lekársky (Calendula officinalis).Nechtík natretý na postihnutú oblasť je obdivuhodným liekom na bolesť a opuchliny spôsobené bodnutím osy alebo včely".

 Cesnak kuchynský (Allium sativum)a cibuľa kuchynská (A.Cepa).Cesnak a cibuľa obsahujú enzýmy rozkladajúce chemické látky, tzv. prostaglandíny, ktoré telo vylučuje ako odozvu na bolest.

Je zaujímavé, že cesnak a cibufa účinkujú pri vnútornom aj vonkajšom použití. Môžete z nich urobit obklad a priložit ho priamo na miesto bodnutia. Bolest sa však takisto zmierni, ked zjete pokrm, do kterého pridáte cesnak či cibul'u.

Ešte jedna poznámka: Cibulová šupka je bohatým zdrojom kvercetínu, protialergickej látky účinne potláčajúcej zápal. Z kvercetínu získate väčší úžitok, ked' cibul'u v polievke alebo v guláši uvaríte aj so šupkou (vylúči sa tak väčšie množstvo kvercetínu a jedlo sa zafarbí (lohneda). Šupku odstráňte tesne pred podávaním pokrmu.

 Skorocel(Plantago,rôzne druhy).Skorocel patri medzi prvé rastliny, o ktorých sa moji priatelia botanici zmieňujú, ked' sa hovorí o bodnutí hmyzom. Postihnuté miesto potrite čerstvým listom.)

Ďalšie rastliny na na uštipnutie a bodnutie hmyzom: rumanček,mak vlčí,indigovník a ľubovník – postihnuté miesto potriťe čerstvou bylinou.

 

Každý repelent proti hmyzu obsahuje chemikálie ktoré preniknú do krvného obehu.