Bolesť

 

Klinčekovec voňavý (Syzygium aromaticum). Mnohí zubní lekári odporúčajú klinčekový olej ako prvú pomoc pri bolesti zubov. Klinčekový olej sa dá priamo na hoľavý zub.

Paprika (Capsicum,rôzne druhy). Červená paprika obsahuje tanIicyhity, chemické látky pôsobiace proti bolesti. Kedysi červenú papriku považovali za najlepši potravinový zdroj salicylátov, aj ked posledné vedecké štúdie jej význam značne znížili. Táto rastlina je takisto zdrojom kapsicínu, chemickej zlúčeniny, ktorá stimuluje uvol'ñovanie rifiorfínov, prirodzených telesných látok tlmiacich bolest.Mnohí l'udia obl'ubujú korenistú chut červenej papriky. Pri varení nešetrite týmto vynikajúcim korením. Ocení to nielen Vaša rodina, ale i vaše zdravie.

Taktiež na liečbu bolestí pri artritíde a reumatizme. (Ak používate krém s kapsicínom, po ošetrení bolestivého miesta si poriadne umyte ruky: nechcete predsa, aby sa vám dostal do očí! Niektorí jedinci reagujú velmi citlivo na kapsicín, preto najprv vyskúšajte krém na malej ploche, aby ste sa uistili, že nedráždi pokožku. Ak vás krém začne velmi štípat, prestaňte ho používat.)

 

Vŕba (Salix,rôzne druhy). Vŕbová kôra obsahuje salicín. V skutočnosti sa táto chemická látka alebo príbuzné salicyláty vyskytujú vo väčšine rastlin. Acylpyrín bol pred vyše 100 rokmi vyrobený z niekokých rastlin, ktoré sú bohatým zdrojom týchto zlúčenín: z vŕby, z túžobnika a z gaultérie. Ked' bol počal vojny nedostatok liekov, lekári v niektorých krajinách sa úspešne vrátili k používaniu vŕbovej kôry na ul'ahčenie bolesti.Komisia E považuje vŕbovú kôru za účinný liek proti všetkým druhom bolesti, od migrény až po artritídu.

Návod na čaj: pol lyžičkou vŕbovej kôry bohatej na salicín a pät lyžičiek vŕby bielej(S. alba), v ktorej je nižšia koncentrácia salicínu. Samozrejme, každý nevie, aký druh vŕby rastie v mieste jeho bydliska. Pritom každý druh obsahuje iné množstvo salicínu. Takže navrhujem, aby ste si najprv uvarili čaj z malej dávky kôry a postupne pridávali viac lyžičiek, až kým nedosiahnete účinný liek na potlačenie bolesti.

Ak trpíte alergiou na acylpyrín (aspirín), nepoužívajte ani rastliny príbuzné tomuto lieku. Rovnako nedávajte acylpyrín či jeho prírodné náhrady delom, ktoré trpia bolestou pri vírusovej infekcii, napríklad pri prechladnutí alebo chrípke. V opačnom pripade hrozí nebezpečentvo vzniku Reyovho syndrómu, potenciálne smrtelného ochorenia, ktoré poškodzuje pečeň a mozog.

 Pupalka dvojročná (Oenothera biennis). Táto rastlina patrí medzi najbohatšie zdroje tryptofánu, aminokyseliny nevyhnutnej pre l'udský organizmus. V rámci vedeckého pokusu rastlinná náhrada tryptofánu znížila bolest spôsobenú akútnym alebo chronickým ochorením a zároveň zvýšila schopnost pacientov znášat bolest. Prírodní liečitelia často radia užívat štyrikrát denne jeden gram oleja z pupalky dvojročnej na zmiernenie bolesti a nervového poškodenia pri diabetickej neuropatii, mimoriadne bolestivom ochorení, ktoré sa občas prejaví u pacientov s cukrovkou. alebo namiesto oleja odportičal semienka pupalky dvojročnej v prášku, pretože pri výrobe oleja sa stráca velké množstvo tryptofánu.

 Ďumbier lekársky(Zingiber officinale). Len málokto vie, že d'umbier patrí medzi účinné prípravky proti bolesti. Vedci v rámci výskumu podávali denne dve až štyri čajové lyžičky mletého d'umbiera 56 osobám trpiacim na reumatickú artritídu (28), osteoartritídu (18) a fibromyalgiu, bolestivé ochorenie svalov (10).

Ďumbier môžete používat aj zvonka. Zábaly z horúceho d'umbiera uvolriujú brušné kŕče a pomáhajú pri bolesti hlavy alebo stuhnutých kĺboch. Účinok zábalov sa ešte zvýši, ked' k d'umbieru pridáte štipl'avú papriku.

Piepor opojný (Piper methysticum). Táto tropická rastlina, nazývaná aj kava-kava, obsahuje dve chemické zložky pôsobiace proti bolesti, ktoré majú analgetické účinky podobné acylpyrinn. Hoci sa Piepor opojný pokladá za narkotikum, nepatrí medzi návykové látky. Ked' žujete list piepora, znecitlivejú vám ústa. Piepor sa preto používa pri liečbe bolavého hrdla či bolavých d'asien, ale rovnako zmierňuje bolest pri rakovine a dokonca aj bolest zubov.

 Levandura(Lavandula,rôzne druhy). Levandul'ový olej je nielen najpopulárnejším, ale aj najrozšírenejším arómoterapeutickým prípravkom používaným proti bolesti. Zakladatel arómoterapie, chemik pôsobiaci v oblasti parfumérie René-Maurice Gattefossé, si v roku 1920 pri práci v laboratóriu popálil ruku. Rýchlo ju ponoril do studenej tekutiny, ktorá sa nachádzala na stole, do levandul'ového oleja, a okamžite sa mu ul'avilo. Vďaka tejto náhodnej epizóde vedci zistili, že niektoré esenciálne oleje spomal'ujú tok nervových impulzov vrátane tých, čo prenášajú bolest. Zlúčeninou v levandul'ovom oleji je najskôr linalol a linalyl aldehyd.

Rozmiešajte niekol'ko kvapiek levandul'ového oleja v lyžici rastlinného oleja a dôkladne pomasírujte bolestivé miesto.

 

Mäta pieporná (Mentha piperita). Mentol, aktívna zložka mäty má anestetické účinky. Vedci skušali alternatívne liečebné metódy požiadali 32 osôb s bolestami hlavy, aby si vmasírovali tinktúru z oleja z mäty piepornej do spánkov. Bolest vzápätí výrazne ustúpila.

Ak chcete vyskúšat olej z mäty piepornej, nezabudnite ho rozpustit v inekol'kých kvapkách až lyžici rastlinného oleja. Čistý olej z mäty totiž pôsobí dráždivo napokožku. Rovnako sa vyhýbajte konzumácii mätového oleja, pretože má toxické účinky.

 Kurkuma pravá (Curcuma longa). Mnoho klinických štúdií potvrdilo, že kurkumín, ktorý sa nachádza v kurkume, pôsobí protizápalovo a zároveň má blahodarné účinky pri reumatickej artritíde. Musíte však spotrebovat podstatne viac koreniny, než sa vysype z koreničky. Prírodní liečitelia odporúčajú dávku 400 mg trikrát denne. Na to, aby ste telu dodali takéto množstvo kurkumínu, by ste museli zjest prinajmenšom desat gramov rastliny. Ak chcete proti bolesti vyskúšat kurkumu, užívajte radšej kapsuly, a to aj vtedy, keby ste si ich mali vyrobit sami. (Prázdne želatínevé kapsuly dostanete v obchodech so zdravou výživou.)

 Eukalyptus gufatoplodý (Eucalyptus globulus). Arómoterapeuti často odporúčajú pridávat eukalyptový olej do olejov z levandule a mäty piepornej. Chemická zlúčenina cineol, ktorá sa nachádza v eukalypte, urýchl'uje vstrebávanie ostatných aromatických liekov proti bolesti do pokožky. Zapamätajte si však, že esenciálne oleje sú určené výhradne na vonkajšie použitie.

 

Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis). Podl'a Komisie E čaj pripravený zo šálky vriacej vody a z dvoch až troch lyžičiek sušeného rozmarínu účinne pomáha proti bolesti. Urobte si : naplňte plátenné vrecko 60 g rozmarínu a vhodte ho do vane napinenej vodou.

Analgetický čaj

Vrbová kôra, mletá červená paprika, klinček, d'umbier, mäta pieporná a Pycnanthemum muticum;vyberte ktorékol'vek z týchto rastlin a zmiešajte ich v pomere, aký vám vyhovuje. Z hotovej zmesi si môžete uvariťčaj vždy, ked' ho budete potrebovati, prípadne si z nej môžete urobiti zábal a priložiti ho priamo na bolestivé miesto.

Bolest' hlavy

 

Podl'a odhadov okolo 90 percent bolestí hlavy sú tzv. rozpínavé, začínajú ša vzadu na krku a šíria sa dopredu vo forme tupej, nepulzujúcej bolesti. Dalších 10 percent vrátane migrén alebo bolestí z nedostatku kofeínu je spôsobených rozširovaním a zužovaním (dilatáciou a konstrikciou) ciev v hlave, dráždiacich nervy. Klasická migréna je silná a pulzujúca bolesť väčšinou v jednej časti hlavy, ktorej neraz predchádza strata videnia. Migrénu často sprevádza nevolnost a vracanie.

Neexistuje liečivá rastlina a v podstate ani liek, čo by zaberal na všetky typy bolestí hlavy. Príroda nám však ponúka rozličné byliny, ktoré ntozti pomôct pri rôznych druhoch bolestí hlavy.

 

Vavrín bobkový (Laurus nobilis). Bobkový list, teda list vavrínu obsahuje tzv, partenolidy, ktoré sú velmi účinné pri prevencii migrény. Aj ked' mechanizmus tohto typu bolesti hlavy nie je presne známy zdá sa, že kl'účovú úlohu hrá uvol'ňovanie sérotonínu  z krvných doštičiek. Partenolidy -.zabraňujú, aby sa uvoľnoval sérotonín.

 

Rimbaba obyčajná(Tanacetum parthenium). Podľa odbornej literatúry rimbaba pomôže nsi dvom tretinám rudi, ktorí ju pravidelne užívajú.

Naštastie, pri liečbe nemusíte jest priamo listy. Vedl'ajším účinkom sa vyhnete, ked' si pripravíte čaj z dvoch až ôsmich čerstvých listov. Nechajte ich vylúhovat vo vriacej vode, ale nevarte ich, pretože varenie by mohlo zničit niektoré partenolidy

Najjednoduchším spôsobom je užívanie kapsúl. Denná dávka predstavuje jednu (60 mg) až šest kapsúl (360 mg) čerstvého prášku z listov alebo dve (po 25 mg) kapsuly lyofilizovaných listov. Kapsuly s obsahom rimbaby obyčajnej sa predávajú v obchodoch s liečivými rastlinami alebo so zdravou výživou. Ak budete mat problémy so stanovením zodpovedajúcej dávky, porad'te sa so svojím lekárom.

Upozornenie: tehotné ženy by nemali užívat rimbabu obyčajnú, lebo v niektorých prípadoch môže vyvolat potrat. Takisto by sa jej mali vyhýbat dojčiace matky, pretože mliekom by sa nežiaduce účinky mohli preniest na dieta. Osoby, ktoré rastlinu užívajú dlhodobo, sa niekedy stažujú na jej mierne utišujúce a sedatívne účinky.

Vŕba(Salix,rôzne druhy). Komisia E, združenie nemeckých expertov radiacich nemeckej vláde v oblasti liečivých rastlin, odporúča vŕbovú kôru ako účinný prostriedok proti bolestiam hlavy a d'alším chorobám, ktoré sa liečia farmaceutickým derivátom vŕby acylpyrínom.Ked sa bylinkári zmieňujú o vŕbovej kôre ako o rastlinnom acylpyríne, väčšinou majú na mysli vŕbu bielu (S. alba). Tento druh však obsahuje pomerne malé množstvo salicinu, látky podobnej acylpyrínu, ktorá utišuje bolest. Ak chcete získat šálku silnejšieho čaju proti bolesti hlavy, môžete siahnut po účinnejších druhoch: S. daphnoides, S. fragilisaS.purpurea.

Komisia E odporúča proti bolesti hlavy užit 60 až 120 mg salicinu, čo predstavuje 1 lyžičku vŕbovej kôry s vysokým obsahom salicinu alebo 1 až 1,5 lyžičky vrby bielej. Viac než 86 percent salicinu sa v tráviacom ústrojenstve vstrebe a vytvorí v krvi dostatočnú hladinu na niekoĺke hodin.

Ak ste alergickí na acylpyrín, nemali by ste užívat ani rastliny s podobnými účinkami. Takisto by ste mali pamätat na to, že ak vám acylpyrín dráždi žalúdok, vŕbová kôra môže pôsobit rovnako. A možno nie.

Acylpyrin ani jeho rastlinné alternativy nepodávajte delom, pretože by sa u nich mohol vyvinút Reyov syndróm, potenciálne nebezpečné ochorenie poškodzujúce pečeň a mozog.

 

Pupalka dvojročná(Oenothera biennis). Táto rastlina patri oredzi najbohatšie zdroje fenylalanínu, látky zmierñujúcej bolest. Osobám s chronickými bolestami hlavy možno odborníci na výživu odporučia derma dávku šest až osem kapsúl pupalkového oleja.

Velké množstvo fenylalanínu sa nachádza takisto v semenách slnečnice okolo 4,9 percenta v sušine. Medzi d'alšie účinné byliny patri (v tomto poradí) potočnica lekárska, fazul'ové klíčky, sójové bôby, kajan Obyčajný, sabal, lupina, láskavec, búrske oriešky, šošovica, vigna valcovitá, špenát, rohovník a orech popolavý.

 

Cesnak kuchynský (Allium sativum) a cibula kuchynská Krvné doštičky, ktoré spôsobujú zrážanie krvi, spúštajú tiež migrénu. Samozrejme, krvných doštičiek sa nemôžete zbavit, pretože by ste vykrvácali aj z celkom malej ranky. Ak sa však podari usmerniť ich aktivitu, prospeje to vašej migréne. Liečitelia odporúčajú jest veľa cesnaku a cibule. Tieto rastliny totiž rozried'ujú krv a potláčajú aktivitu krvných doštičiek.


Ďumbier lekársky (Zingiber officinale). Ludia ázijských kultúr často používajú proti migréne d'umbier.Ak chcete dosiahnut väčšiu účinnost, môžete d'umbier zmiešat s inými rastlinami. Liečitelia niekedy odporúčajú kurkumu, ktorá má protizápalové vlastnosti a účinkuje podobne ako d'umbier. Návod na nápoj : niekol'ko lyžičiek d'umbiera i kurkumy, rozmiešaných v pohári limonády.

 Ginko dvojlaločné(Gingko biloba). Lekárske výskumy potvrdzujú, že bolest hlavy často ustúpi, ked' sa zvýši prietok krvi do mozgu. A práve o to sa pričiñuje ginko.Užívajte jeden až dva dni 30 kvapiek normalizovaného výtažku obsahujúceho aspoñ 0,5 percenta flavonoidových glykozidov. Môžete brat tiež kapsuly. Vyskúšajte 60 až 240 mg denne, ale väčšiu dávku neberte. Vo väčších množstvách môže ginko vyvolat hnačku, podráždenost a nepokoj.

 Paprika (Capsicum,rôzne druhy). Výborným prostriedkom proti bolesti je takisto štiplavá zložka v červenej paprike, tzv. kapsicín. Poznám osem výskumov dokazujúcich, že externé použitie tejto zlúčeniny narušuje aktivitu substancie P, látky, ktorá podla vedcov hrá rozhodujúcu úlohu pri prenášaní impulzov bolesti.Zdá sa, že vnútorné použitie červenej papriky pôsobí proti bolesti hlavy. Táto korenina je najbohatším potravinovým zdrojom salicylátu podobného acylpyrínu.

Pri pokusoch sa potvrdilo, že kapsicín zabraňuje bodavým bolestiam hlavy, ktoré charakterom pripomínajú migrény. V rámci pokusu 12 ludí trpiacich typickými bolestami hlavy vdychovalo trikrát denne jeden gram kapsicínu. Polovica z nich sa zbavila bolesti úpine, štyria hlásili čiastočné zmiernenie bolestí a len dvom sa stav nezlepšil. Ďalšie pokusy priniesli rovnaké výsledky.

 

 Medovka lekárska (Melissa officinalis).Táto rastline účinkuje proti migréne. Odporúča ju aj nemecká Komisia E.Jednu až dve lyžičky sušenej vňate zalejte šálkou vriacej vody a nechajte vylúhovat, až kým čaj nevychladne. Môžete si čaj okoreniť ešte vratičom, d'umbierom a kurkumou.