Ako prežiť silné prívalové dažde a záplavy

 

Silné prívalové dažde a záplavy

Silné prehánky, spojené s búrkovou činnosťou, sú v letnom období pomerne častým a bežným javom. Vo väčšine prípadov trvajú krátko (do 30 minút). Niekedy sa však vytvorí mimoriadne aktívna búrková bunka a vo veľmi krátkom čase z nej vypadne extrémne množstvo zrážok, ktoré nestačia normálne odtiecť, prípadne vsiaknuť. Ďalším nebezpečenstvom je, ak sa takýchto buniek vytvorí opakovane v približne rovnakej oblasti veľa - tak ako tomu bolo na Slovensku v posledných dvoch týždňoch. Výsledok ste mali možnosť vidieť sami :(
Takmer polovicu úmrtí počas záplav tvoria úmrtia vo vozidlách. Šoférovanie cez zaplavené oblasti môže byť extrémne rizikové. Čo teda robiť, ak vás zastihne táto pohroma v aute?
• Nikdy nejazdite cez zaplavenú cestu alebo most, ak neviete odhadnúť hĺbku vody. Auto pri ponorení karosérie ľahko stratí kontakt s vozovkou. Na mostoch hrozí aj ich zrútenie. Radšej sa vráťte späť a pohľadajte inú cestu.
• Zastaňte na vyvýšenom mieste.
• Počúvajte rádio a dopravný servis.
• Neostávajte v zaplavenom aute – ak ho zaleje voda, vystúpte a nájdite si vyvýšené miesto.
• Ak vaše auto strhne príval vody a vy ste dnu, nepanikárte. Aj keď je to náročné a určite sa zľaknete, pokúste sa upokojiť. Zhlboka dýchajte a počkajte, kým sa auto naplní vodou. Keď bude plné, dvere sa budú dať otvoriť. Ak nie, pridržte sa rukami o pevné časti interiéru a vykopnite okno. Zadržte dych a vyplávajte na hladinu.

Zdroje:  www.chmu.cz