Horúčka

 

Dobrá rada znie: nepokúšajte sa horúčku liečit okamžite. Začnite sa ňou zaoberat, až ked' vás bude velmi trápit. Pri vysokej horúčke – nad 39 °C – sa, samozrejme, musíte čo najskôr poradit s lekárom. Pri nižších teplotách – 37 °C až 38 °C – môžete užit acylpyrín, acetaminofén alebo ibuprofén Upozornenie: väčšina neškodných horúčok ustúpi počal jedného či dvoch dní. Ak akákoľvek honička alebo len mierne zvýšená teplota pretrváva viac ako 48 hodín, vyhl'adajte lekára.

Na zníženie horúčky existuje mnoho rastlín. Nepodávajte však acylpyrín ani jeho prírodné varianty detom, ktoré trpia horúčkou spojenou s vírusovými infekciami, ako je nádcha, chrípka a osýpky. V opačnom pripade by sa u nich mohol vyvinút Reyov syndróm, nebezpečné ochorenie poškodzujúce pečeň a mozog. Ak ste alergickí na acylpyrín, nemali by ste užívat ani rastliny s podobným účinkom.

Vŕba(Salix,rôzne druhy). Ked' sa v 18. storočí britský minister Edward Stone vydal hl'adat lacnejšiu náhradu za drahú dovážanú kôru chinínovníka, používanú na liečbu malárie a d'alších horúčkovitých chorôb, všimol si, že vŕbová kôra chutí podobne horkasto. Preto sa ju rozhodol vyskúšat.Vŕba sa ukázala byt dobrým prostriedkom proti horúčke a jej používanie sa rozšírilo po Anglicku, Európe i Amerike. Aktívnu zložku salicyl sa podarilo izolovat v roku 1830 a Вayerova spoločnost ju potom použila na výrobu acylpyrínu. Syntetický acylpyrín sa dostal na trh v 90. rokoch 19. storočia a rýchlo sa stal jedným z najrozšírenejších svetových liekov.Ak uprednostňujete prírodné lekárstvo, stále môžete používat vŕbovú kôru. . Jednu až dve lyžičky sušenej kôry luhujte asi 20 minút v šálke vriacej vody. Horkú chuti čaju môžete zamaskovat škoricou, d'umbierom, rumančekom alebo inými aromatickými rastlinami.

 Túžobník brestový (Filipendula ulmaria). Túžobník je dalším výborným zdrojom salicylu, ktorý sa nachádza vo vŕbovej kôre a účinkuje proti horúčke. Komisia E, združenie odbornikov, čo radí nemeckej vláde v oblasti bezpečnosti a účinnosti liečivých rastlín, odporúča čaj pripravený z jednej až dvoch lyžičiek kvetu túžobnika. Denne môžete vypit až tri šálky.

 

Baza čierna(Sambucus nigra). Komisia E odporúča proti záchvatom horúčky užívat denne čaj z dvoch až troch lyžičiek kvetu bazy čiernej.

Ďumbier lekársky (Zingiber officinale).Viaceré zložky cumbiera pôsobia proti horúčke. je bezpečná rastlina, takže d'umbierový čaj by vám nemal uškodit. Rovnako ani konzumovanie kandizovaného d'umbiera alebo popíjanie d'umbierového piva. Aromatický d'umbier môže navyše potlačit horkastú chuti rastlín užívaných proti horúčke.

 

Mäta pieporná (Mentha piperita). Mnoho bylinkárov odporúča proti horúčke mätu piepornú, najlepšie v kombinácii s bazou čiernou alebo vŕbovou kôrou. 

Paprika (Capsicum, rôzne druhy), škoricovník (Cinnamomum, rôzne druhy) a brusnica verkoplodá (Vaccinium macrocarpon). Podla mojej databanky je červená paprika bohatým zdrojom salicylátov. Škorica a brusnice sli takisto známe svojimi ličinkami proti horúčke alebo brusnicovú štavu posypanú kajenským korením a škoricou.

 

Ľudia väčšinou správne spájajú horúčku so zápalom v tele, ale snaha znížit ju nie je vždy správna. Do určitej miery je horúčka našou priatel'kou. Väčšina choroboplodných mikroorganizmov totiž pri vysokej teplote zahynie, takže horúčka je jeden zo spôsobov, akým sa náš imunitný systém pokúša zabit nevítaných votrelcov. Problémom je, že dlhotrvajúce horúčky môžu zabit aj nás.