Pred Medveďom

 

Na slovensku žije približne okolo 1000 medveďov. Žijú hlavne v horách na severnom a strednom Sovensku. Väčšina ľudí má z medveďov prirodzený rešpekt no medvede sú veľmi plaché šelmy ktoré zaútočia len keď sa cítia ohrozene.  Dospelé medvede môžu vážiť až okolo 250-350 kilogramov. Oproti človeku je to veľká váhová prevaha. Určite by nikto z Vás nechcel prísť do súboja s urasteným medveďom :) V tomto článku si povieme pár bezpečnostných zásad ako sa medveďom vyhnúť.

Medvede sa prebúdzajú zo zimného spánku v mesiacoch február až apríl záleží to od lokality,počasia a dostatku potravy. Medvede sú všežravce živia sa rôznymi trávami, rastlinami, lesnými plodmi, žaludami,  bukvicami, hmyzom, žabami, slimákmi a niekedy aj mäsom uhynutých zvierat.

 

Obrana pred medveďom :

Keď idete na turistiku do hôr kde sa medvede vyskytujú držte sa jedného základného pravidla. Nikdy neprekvapte medveďa, medveď o Vás musí vždy dopredu vedieť aby mal možnosť utiecť. Čo tým myslím ?

Keď sa pohybujete v lese kde sa medvede vyskytujú a nechcete ich pozorovať, chcete sa im bezpečne vyhnúť tak sa správajte podľa nasledovných rád:

- Najlepšie je keď sa nahlas rozprávate, máte pustené nahlas rádio či mp3 , popiskujete si či sem tam nahlas zakašlete. Poprípade sa dá báchať palicou o strom proste robte viacej hluku ako obvykle. Prečo? Pretože tým naznačíte dostatočne včas medveďovi že sa blížite. Medvede sú plaché zvieratá a pokiaľ ho takto dopredu upozorňujeme vždy sa račej stiahne a utečie.

- Nebezpečenstvo nám hrozí hlavne vtedy keď ideme do hustého lesa, na miesta s hojnosťou lesných plodov pri zdochlinách a v slabej viditeľnosti "hmle" v týchto prípadoch robte obzvlášť viac hluku a budte opatrný.  Opatrný budte aj skoro ráno, na večer a v noci kedy sú medvede najviac aktívne.

- V krajinách kde sa medvede vyskytujú častejšie napr. Aliaška sa odporúča v prípade stanovania v lese dodržiavať tieto zásady: Variť a jesť najmenej 100 metrov od miesta kde spíte. Nenechávať potraviny vedľa seba v stane. Potravu a odpadky zavesiť medzi dva stromy na lano do výšky aspoň 4 metre a uchovávať ich v špeciálnych plastových nádobách. Nezakopávať odpadky do zeme medvede ich môžu vyhrabať. Vyvarujte sa príliš zapáchajúcim potravinám ako ryby,rybacie konzervy atď...

 

Najväčšie nebezpečenstvo nám hrozí napr. Keď ideme cez húštiny po tichu a zaneprázdnený medveď nás nestihne dopredu zaregistrovať.  Zrazu sa pred Vami objaví medveď zľaknete sa aj vy aj ten macko ktorý sa dostane do stresu a práve vtedy na Vás môže zaútočiť. Nebezpečné sú aj medvedice s mláďatami hlavne keď sa k ním dostanete príliš blízko. V medvedici sa prebudí prirodzený ochranný pud. Bude chcieť brániť mladé medvieďatá za každú cenu.

 

Čo ak by nás medveď predsa napadol?

Stáva sa to výnimočne ale môže sa to stať. Hlavne ak sa medveď dostane do stresu či už pri poranení, náhlom zľaknutí alebo obrane mladých. Ak by nás medveď napadol odporúča sa ležať na zemi tak, aby ste si nohami chránili brucho a rukami držali krk za hlavou. Ak máte na chrbte ruksak, môže Vám poskytnúť istú ochranu pre chrbát a krk. Ak vás medveď prevráti, znova sa kotúľajte (schúľte) tak, aby ste mali brucho o ostatné životné orgány chránené pri zemi. Neostáva Vám nič iné ako dúfať že medveď z Vás čoskoro prestane cítiť nebezpečenstvo a odíde.

 

Obranný sprej na medvede:

Jedná sa o špeciálne vyrobený sprej ktorý má v sebe obrannú látku  1 až 2% Capsaicinu olej z červenej papriky, ktorý spôsobí dočasný opuch sliznice očí, nosa a pľúc... Dostrek tohto spreja býva minimálne okolo 7,5 metra. Sprej vytvorí mohutnú obrannú clonu ktorá zastaví útok medveďa.

Nezávislý výskum potvrdil účinnosť tohto spreja. Dokopy analyzovali 72 prípadov, keď ľudia použili sprej v sebaobranne. Sprej zastavil medveďa hnedého v 92% prípadoch a až 98% ľudí, ktorí nosili so sebou sprej, sa vyhlo zraneniu.