Mdloby

 

Mdloby alebo mrákoty sú náhlou stratou vedomia v dôsledku nedostatočného prekrvenia mozgu. Medzi najčastejšie príčiny patri hlad, vyčerpanosť vysoké citové vypätie a bolesť .Svoju úlohu môže takisto zohrať horúca, zle vetraná miestnosť.

 

Ak sa vás zmocňujú závraty, bežnou pomocou je ľahnúť si na chrbát a zdvihnúť nohy tak, aby do mozgu prúdilo viac krvi. Alebo si sadnite a hlavu dajte medzi kolená – dosiahnete tak rovnaký účinok.Stratu vedomia môžu zapríčiniť aj rôzne, neraz veľmi vážne choroby. Ak vás často obchádzajú mrákoty alebo omdlievate bez zrejmej príčiny, čo najskôr vyhl'adajte lekára.

 Sida kosoštvorcovolistá (Sida rhombifolia). Na Kanárskych ostrovoch sa z listov sidy kosoštvorcovolistej pripravuje čaj. Neprekvapuje ma to, lebo obsahuje účinný stimulant nervového systému a liek na uvoľnenie dýchacích ciest. Uvarte si silný čaj. Zhruba päť lyžičiek sušenej rastliny zalejte šálkou vriacej vody a nechajte vylúhovať kým čaj nevychladne.

 

Kardamóm malabarský (Elettaria cardamomum). Arabi celé stáročia pridávajú kardamóm do kávy vo viere, že ide o účinné afrodiziakum. Nemôžem odprisahať že bylina podporuje libido, ale určite povzbudzuje nervový systém. Je výborným zdrojom cineolu, silice prítomnej vo väčšine rastlín, ktoré arómoterapeuti odporúčajú proti mdlobám. Len tak pre povzbudenie si do kávy alebo čaju často dávam jedno či dve semienka kardamómu. Chutí naozaj výborne.

Káva (Coffea,rôzne druhy) a ďalšie nápoje s obsahom kofeinu.Káva je zdrojom kofeínu, známej povzbudzujúcej látky, ktorá pomáha takisto zahnať pocity mdloby. Na tento účel sa používajú aj d'alšie nápoje bohaté na kofein, ako napríklad čaj, kola, juhoamerický čaj maté, guarana a kakao. Zaberá i horká čokoláda, ktorá taktiež obsahuje kofein.

 

Sida srdcovitolistá (Sida cordifolia). Táto rastlina je bohatá na látku synefrín, povzbudzujú centrálny nervový systém. Najväčšie množstvo zlúčeniny sa nachádza v semenách. Sida srdcovitolistá sa používa aj na liečbu narkolepsie, choroby, pri ktorej postihnuté osoby pocitujú neustálu potrebu spánku.

Pripravte si čaj z piatich lyžičiek byliny na šálku vriacej vody. Nechajte vylúhovat, kým čaj nevychladne.

 Eukalyptus gufatoplodý (Eucalyptus globus). Eukalyptus gulatoplodý sa vyznačuje typickou, ostro štiplavou arómou: Svojím charakterom najviac pripomína soli na čuchanie, používané v dávnej minulosti. Arómoterapeuti odporúčajú kvapnút na vreckovku jednu alebo dve kvapky eukalyptového oleja a pridržať ich pod nosom omdletej osoby. (Olej sa však nesmie užívať vnútorne.)Eukalyptus gulatoplodý obsahuje takisto veľké množstvo eukalyptolu, ktorý má stimulujúce účinky. Takže ked' postihnutého preberiete z bezvedomia, môžete mu pripraviť povzbudzujúci čaj – jednu až dve lyžičky rozdrvených listov zalejte šálkou vriacej vody.

Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis). Olej, ktorý rozmarínu dodáva charakteristickú vôňu, je bohatý na cineol. Môžete ho vdychovat, užívat vnútorne alebo aplikovať priamo na pokožku.Rozmarín použivajte podobne ako eukalyptus: akniekto strati vedomie, neneste na vreckovku jednu alebo dve kvapky rozmarínového esencionálného oleja a pridržte ju postihnutému pod nosom. (Pozor! Esenciálne oleje sa nesmú užívat vnútorne.)Кed sa dotyčná osoba preberie, ponúknite jej rozmarínový čaj: jednu až dve lyžičky roztlačených lístkov zalejte šálkou vriacej vody. Cineol sa nachádza aj v paline ročne] a d'umbieri. Rastliny môžete použit rovnako ako rozmarín.

 

Levandul'a (Lavandula,rôzne druhy). V časoch král'ovnej Viktórie boli l'udia pripravení na mdloby. Dámy nosili „omdlievacie vankúše", napinené povzbudzujúcou levandul'ou a gáfrom. Účinný recept na sol' na čuchanie: malú fraštičku naplilte kuchynskou sol'ou a pridajte niekol'ko desiatok kvapiek levandul'ového, rozmarínového alebo eukalyptového oleja.

Anona mäkkoostnatá (Annona muricata). Listy tejto tropickej rastliny príbuznej papáji obsahujú aromatické látky. V Karibskej oblasti ich drvia a používajú ako sol' na čuchanie, ked' niekto upadne do bezvedomia. Dajte pozor, aby sa šťava z dužiny nedostala do očí postihnutej osoby – mohla by jej totiž spôsobiť vážne problémy.