Depresia

 

Sladkovka hladkoplodá (Glycyrrhiza glabra). Žiadna iná rastlina v mojej datatanke neobsahuje toľko antidepresívnych látok ako Sladkovka hladkoplodá. Napriek tomu sa v ľudovom liečitel'stve využíva menej ako l'ubovník bodkovaný. Je to zvláštne. Najmenej osem zložiek prítomných v sladkovke patrí medzi inhibítory monoaminooxidáz (МAOI) so silnými antidepresívnymi účinkami.(Sladkovka a jej extrakty sú bezpečné pri miernom užívaní – približne tri šálky čaju denne. Dlhodobé užívanie alebo nadmerné dávky však môžu spôsobit bolesti hlavy, otupenost, hromadenie soli a vody v tele, nadmernú stratu draslíka a zvýšený krvný tlak.)

 

L'ubovník bodkovaný (Hypericum perforatum). Žlté hviezdičkovité kvety lubovníka bodkovaného, ktoré po stlačení sčervenajú, sú také pekné, že už samy osebe by mohli rozveselit každého, kto trpí depresiami.Napokon, rastlina sa už odpradávna používa ako prírodný liek proti úzkosti a depresiám. Moderná veda potvrdila, že generácie ľudových liečitel'ov mali pravdu.

Klinické výskumy totiž ukázali, že liečba hypericínom, účinnou látkou obsiahnutou v l'ubovníku, velie pri depresiách a stavoch úzkosti či beznádeje k podstatnému zlepšeniu. Viaceré štúdie potvrdzujú, že táto bylina je silnejším antidepresívnym prípravkom než komerčne vyrábané lieky, ako je napríklad amitriptylín alebo imipramín. Navyše má menej škodlivých účinkov (niektorí vedci dokonca tvrdia, že nevyvoláva žiadne vedl'ajšie príznaky).

Výskumy takisto ukazujú, že l'ubovník bodkovaný zlepšuje spánok. Pritom nespavost je častým a závažným proti členom sprevádzajúcim depresívne stavy. Nemeckí vedci podávali rastlinu 105 osobám trpiacim na miernejšie depresie. Sledovaní pacienti v porovnaní s podobnou skupinou, ktorá l'ubovnik neužívala, pokojnejšie spali, menej často trpeli úzkostami či pocitom beznádeje a zriedkavejšie sa stažovali na vyčerpanost i bolesti hlavy. Zároveñ sa u nich neobjavili žiadne vedrajšie účinky

Komisia E, združenie nemeckých odborníkov dohliadajúcich na bezpečnost a účinnost liečivých rastlinných prípravkov, vyzdvihuje l'ubovík ako výborný liek proti depresii. Ak ho chcete vyskúšat, pripravte si čaj z jednej až dvoch lyžičiek sušenej vňate na šálku vriacej vody. Nechajte desat minút vylúhovat. Podla Varra Tylera, Ph.D., bývalého profesora farmakognózie (farmácie prírodných produktov) na Purdue University vo West Lafayette v štáte Indiana, je l'ubovník bodkovaný najúčinnejší, ak sa užíva štyri až šest týždňov v množstve jednu až dve šálky čaju denne. Profesor Tyler tvrdí, že rôzne chemické látky v l'ubovníku spolupôsobia proti miernym depresiám rôznymi spôsobmi. Výhodou kombinovaného účinku je menší výskyt vedl'ajších príznakov, pretože telo nereaguje iba na jednu aktívnu, vysoko koncentrovanú zložku.L'ubovník neuživajte v tehotenstve. Rovnako sa počal liečby vyhýbajte prudkému slnku, lebo aktívne zložky rastliny môžu vyvolat väčšiu citlivost na slnečné svetlo.

Ďumbier lekársky (Zingiber officinale).Ďumbiermá okrem osviežujúcej chuti aj d'alšie vlastnosti, pre ktoré sa oplatí užívat ho pri depresívnych stavoch. V l'udovom liečitel'stve sa odjakživa používal proti úzkosti a pocitu beznádeje. Počul som o jeho dobrých účinkoch z tol'kých rôznych zdrojov, že nemám dôvod neverit v jeho liečivú silu.

Portulaka zeleninová (Portulaca oleracea). Mnohí ludia v stave depresie majú pocit, že musia jest. Jedlo pritom skutočne môže pomôct, pravda, ak konzumujete správne veci. Ukázalo sa, že potraviny obsahujúce horčík a draslík majú antidepresívne účinky. V portulake zeleninovej, bohatej na oba minerály, sa nachádzajú aj d'alšie antidepresívne látky vrátane vápnika, folátu (prírodná sor kyseliny listovej) a lítia. V sušine sa nachádza až 16 percent antidepresívnych zložiek.

Recept na šalát proti smútku: hlávkový šalát, láskavec ohnutý, portulaka pravá, portu-laka zeleninová, mrlík biely a žerucha siata. Do zálievky môžete pridat štipku tymianu, ktorý obsahuje velké množstvo antidepresívneho minerálu lítia.

 Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis).Arómoterapeuti používajú rozmarínový esenciálny olej proti depresiám. Masáž rastlinným olejom alebo emulziou s pár kvapkami rozmarínového oleja vám určite neuškodí. Rozmarín totiž obsahuje eukalyptol, ktorý stimuluje nervový systém.

Medzi d'alšie prípravky, ktoré arómoterapeuti odporúčajú proti depresiám, patrí bergamotový, bazalkový, rumančekový, šalviový, jazmínový, levandul'ový olej a nerolový olej z citrónovníka horkého, olej z muškátového orieška a z kanangy voňavej. Nezabúdajte však na to, že tieto prípravky sú určené len na vonkajšie použitie.

 Ginko dvojlaločné(Ginkgo biloba). Viaceré štúdie uvádzajú, že ginko môže zmiernit depresívne stavy najmä u starších ludí, ktorí trpia zníženým prísunom krvi do mozgu.Európski vedci uskutočnili výskum za účasti 40 starších osôb trpiacich dlhodobými depresiami a nedostatočným prísunom krvi do mozgu. Pacientom dovtedy nepomáhali žiadne komerčne vyrábané antidepresívne lieky. Vedci im podávali trikrát denne 80 mg výtažku z ginka dvojlaločného. Depresie i duševné schopnosti sa u nich čoskoro podstatne zlepšili.Európske výskumy potvrdili, že normalizovaný extrakt z listov ginka má dobré účinky pri liečbe mnohých ochorení súvisiacich so starnutím vrátane straty pamäti a zlého krvného obehu.


Všehoj ostnatý (Eleutherooccus senticosus). Pri pokusoch na zvieratách sa zistilo, že táto rastlina známa aj ako sibirsky ženšen účinkuje ako inhibitor МАO. U ľudí trpiacich depresiami prispieva k pocitu duševnej pohody. Мôžete vyskúšat kapsuly alebo štandardizovaný výtažok.Мedzi d'alšie rastliny tlmiace МАО patri rasca, zeler, koriander, kôpor, fenikel a muškátový oriešok.

Potraviny bohaté na vitaminy skupiny В. Pri depresiách hrajú dôležitú úlohu zlúčeniny prenášajúce nervové impulzy. Tieto látky pomáhajú nervovým bunkám navzájom komunikovat a správne fungovat. Odbornici na výživu odporúčajú pacientom s depresivnymi stavmi bohatý prísun vitaminov skupiny В, najmä folátov a vitaminov Вs a В12,ktoré udržiavajú vysokú hladinu zložiek prenášajúcich nervové impulzy.

Мedzi bohaté zdroje folátu patri strakatá fazul'a pinto, biela fazura, špargl'a, špenát, brokolica, ibištek jedlý (okra) a ružičkový kel. Vitamin Bs sa vyskytuje najmä v karfiole, potočnici lekárskej, špenáte, banánoch, ibišteku jedlom, cibuli, brokolici, tekvici, keli, kalerábe, ružičkovom keli, hrášku a v redkovkách.

Do stravy môžete zaradit aj fenylalanín. Vedci u vyše 75 percent pacientov trpiacich depresiami zaznamenali výrazné zlepšenie po tom, ako začali užívat dopinky s obsahom fenylalanínu a vitamin Bs.Všeobecne dávam prednost ziskavaniu živin z potravin, takže by som vám odporučil štyri najbohatšie zdroje týchto látok – slnečnicové semienka, čiernu fazuru, potočnicu lekársku a sójové bôby. Co by ste povedali na fazul'ovo-sójovú polievku s potočnicou, posypanú slnečnicovými semienkami?

 

Každého z nás sa občas zmocní skleslá nálada. Pretrvávajúca depresia je však vážnou chorobou. Ak sa vás zmocňujú dlhodobo depresívne pocity, mali by ste vyhl'adat lekársku pomoc a liečit sa. Мedzitým však môžete vyskúšat prírodné prostriedky, ktoré môžu rozjasnit vaše pochmúrne dni.