Pred Psom

 

Poďme si niečo napísať k sebaobrane pred rozzúreným psom.

Pes si veľmi dobre dokáže zapamätať zážitky z minulosti. Ak je pripútaný k reťazi a niekto ho častejšie z poza plota provokuje, hádže doňho kamene, či dokonca naňho pľuje osobne už som niečo podobné videl môže sa stať na ľudí alergický (agresívny).

Keď sa potom dostane von, nemusí to pre človeka idúceho okolo dopadnúť najlepšie. Vo väčšine prípadov keď pes zaútočí na človeka je to najmä chyba majiteľa. Problém je väčšinou v pánovi, ktorý si psa dostatočne nevycvičí a poriadne sa o psa nestará.

Ďalej sa nám tu vyskytujú rôzny túlavý psy ktorý môžu byť životu nebezpečný najmä pre malé deti a starších ľudí ktorý už nemajú silu sa poriadne brániť a odohnať  útočiaceho psa.

Čo keď práve Vám sa stane že pri prechádzke poza dedinu či les Vás napadne rozzúrený pes? Viete ako sa brániť? Ak nie čítajte ďalej náš článok povieme si niečo o sebaobrane pred psom a predstavíme si rôzne obranné pomôcky.

 

Základná sebaobrana bez obranných pomôcok:

 

Buďte opatrný ak je pes na svojom území alebo má pri sebe mladé. Nikdy psa nevyrušujte pri jedení alebo pri spánku. Nikdy nevstupujte na územie a do objektov ktoré môžu byť strážené strážnym psom.

Pes Vám dá vždy najavo zúrením, štekaním a vrčaním že sa mu niečo nepáči.

Ak sa ocitnete v situácii že sa pred Vami objaví rozzúrený pes nikdy neutekajte.  Nerobte prudké pohyby ostaňte stáť v pokoji s rukami pri tele. Neukazujte strach ani sebadôveru. Nikdy sa nepozerajte psovi priamo do očí. Skúste ho odstrašiť povelmi stáť alebo fuj psy ktorý žijú s ľuďmi sú na tieto poveli navyknutý.

Ak by pes predsa len zaútočil skúste mu dať niečo do čoho sa môže zahryznúť napr. tašku, palicu či bundu a snažte sa medzi psom a Vami udržiavať odstup.

Ak máte nejakú palicu snažte sa udrieť psa silnou ranou na ňufák.

Ak nič po ruke nemáte dajte mu svoju ruku omotanú svetrom, tričkom alebo bundov.  Ak sa pes zahryzne skúste mu Vašu ruku natlačiť čo najviac do tlamy. Zastavíte mu tak prívod vzduchu alebo napríklad vyvoláte zvracanie. Nikdy s rukou neťahajte ani nemykajte môžu sa Vám tak viac poškodiť cievy a tkanivo.  Ak je pes zahryznutý na ruke nemá chránené oči ani hrdlo. Skúste psa udierať druhou rukou do hrdla alebo mu môžete zatlačiť oči ktoré má zraniteľné.

 

Obrana Nožom:

Pri tomto popísanom spôsobe obrany nožom je potrebné nalákať psa na predlaktie ruky. Útočiacemu psovi nastavíme predlaktie ruky fajn je keď si predlaktie niečim chránime napríklad omotáme bundou, svetrom alebo niečim čo práve máme po ruke. Pokiaľ sme pravák tak nôž držíme v pravej ruke a psovi nastrčíme ľavé predlaktie (ľaváci naopak).Pravú ruku v ktorej držíme nôž si dajme k telu alebo za chrbát aby nám pes nezaútočil práve na ňu treba mu pred papuľu nastaviť ľavé predlaktie.

Nôž pevne uchopíme do dlane a držíme ho ostrím k sebe tak ako na fotke. Po zahryznutí do ruky sa ho môžeme skúsiť trocha vydvihnúť ( platí pri menších psoch) a spodným oblúkom ho bodneme do oblasti brucha nôž ťaháme smerom hore a tým pádom mu otvárame brušnú dutinu.

Poprípade druhá možnosť : Nôž držíme rovnako ako v prvom prípade.  No tentokrát zasadíme bočný úder na krk a ťaháme nôž smerom k sebe čím mu prerežeme krčné tepny.

 

Obranné spreje:

Keďže psy majú niekoľkonásobne lepší čuch a citlivejšiu sliznicu i zrak sú dráždivé obranné spreje výborná a účinná pomôcka . Ich výhodou je to že sa zo psom nemusíte dostať do žiadneho kontaktu.Osobne som toho názoru že tieto spreje sú jedny z najlepších pomôcok na trhu ktoré dokážu účinne zastaviť útočiaceho psa bez toho aby ste s ním mali nejaký kontakt. Sú malé a skladné takže ich môžete mať vždy pri sebe. Sú opatrené jednoduchou poistkou proti samovolnému spusteniu napríklad vo vrecku. Po zakúpení obranného spreja si odporúčam pár krát nacvičiť odistenie spreja aby ste pri prípadnom útoku nezostali zaskočený.

Väčšine psov stačí trocha streknúť pred čumák a tak ako rýchlo prišli tak aj rýchlo odkňučia. No pozor na trhu máme 3 typy obranných sprejov takže bacha aby ste si zakúpili správny typ :

1. Obranné spreje s CS látkou - označenie CS: Sú vhodné na obranu proti ľuďom majú vynikajúci a okamžitý účinok pri jeho použití na oči, pokožku alebo sliznicu. No pozor! Nie su dostatočne silné a vhodné na obranu proti psom a ľuďom s väčším prahom bolesti či opitým a zdrogovaným ľuďom...

2. Obranné spreje Pepper - označenie OCObsahujú prírodnú látku oleoresin capsicum. Sú vyrobené na použitie v medziach nutnej obrany alebo krajnej núdze okamžite paralyzujú útočníka. Sú silnejšie ako spreje CS a vhodné na obranu proti psom a ľuďom s väčším prahom bolesti či opitým a zdrogovaným ľuďom...

3. Obranné spreje s CR látkou - označenie CR: Najúčinnejšie obranné spreje s obsahom syntetickej CR. Obsahuje 0,1% dráždivej látky, ktorá sa rovná 30% obsahu kajanského korenia. Najúčinnejšie obranné spreje na trhu vhodné na obranu proti psom a ľuďom s väčším prahom bolesti či opitým a zdrogovaným ľuďom...

 

Plynová zbraň:

Ďalšia účinná pomôcka pri odrazení útočiaceho psa je plynová zbraň.  Do plynoviek sa dajú kúpiť veľmi účinné obranné náboje s účinnou látkou Novamid 120Mg.

Novamid 120Mg je veľmi účinná obranná látka vhodná na obranu proti psom. Keďže do zásobníku plynovej zbrane sa zmestí viac nábojov obyčajne 8 -15 kusov môže byť plynová zbraň účinná aj pred svorkou rozzúrených psov. Len je potreba dávať pozor na oblak plynu aby sme sa ho nechtiac taktiež nenadýchali...

Plynovka vydáva aj dosť silný zvukový efekt takže je možné, že niektorých citlivejších psov by odstrašil už poplašný výstreľ do vzduchu .