Ako prežiť extrémne počasie tornádo

Smejete sa? Tornádo na Slovensku? Máte pravdu – existuje len minimálne riziko, že sa stanete svedkom tornáda. Od roku 2000 boli na Slovensku minimálne 4 preukázateľné prípady tornáda (zoznam nájdete tu), v Českej republike je prípadov zdokumentovaných viac (zoznam nájdete tu). Ako sa teda správať, keď vás zastihne?
Ak vás tornádo zastihne v otvorenej krajine, mimo zástavby, snažte sa pohľadať úkryt (napríklad terénnu nerovnosť, priekopu...), ktorý by vás ochránil pred lietajúcimi predmetmi. Auto (aj to najrobustnejšie) nie je najvhodnejším úkrytom pred tornádom, aj keď odborníci v tejto otázke nie sú jednotní. Auto môže poskytnúť úkryt pred drobnými lietajúcimi predmetmi, na druhej strane sa samo môže stať korisťou tornáda. Ak sa nechcene dostanete do priamej blízkosti tornáda a nemáte čas "ujsť", zastaňte ďalej od stromov a zostaňte pripútaní vo vnútri. Väčšina tornád, ktoré sa vyskytli v SR a ČR bola príliš slabá na to, aby auto zdvihla. Najviac smrteľným prípadov v aute počas tornáda sa odohralo v USA, ľudia však neboli v aute pripútaní.
Ak však máte ešte čas a možnosť manévrovať, môžete sa pokúsiť z dosahu tornáda ujsť. Zásadne seba sa alebo svoje auto nesnažte schovať v lese (a to platí aj o búrke so silnejším vetrom). Padajúce stromy a veľké konáre predstavujú okrem zásahu bleskom najčastejšiu príčinu smrti v dôsledku konvektívnych búrok.


Zdroje:  www.chmu.cz