Ako prežiť extrémne počasie horúčavu

 

Horúčava
Prudké slnko spáli nechránenú pokožku už za 20 minút. To platí aj v aute. Sklá auta síce neprepúšťajú plnú dávku UV lúčov, ale pred jazdou radšej seba aj deti natrite. Ak nemáte tónované sklá, prípadne fóliu, zabezpečte deťom vzadu tieň iným spôsobom – na trhu je množstvo tienidiel (aj s obrázkami) a roletiek, v najakútnejšom prípade postačí aj látková plienka. Tu však pozor, aby vám pri šoférovaní nebránila vo výhľade. Jej nevýhodou je tiež to, že pri vyšších rýchlostiach vydáva vonkajšia časť plienky nepríjemný zvuk.
Chráňte si aj oči – slnečné okuliare s UV filtrom sú nevyhnutnosť, najlepšie na šoférovanie sú tie s antireflexnou fóliou.
Pred cestou nejedzte ťažké jedlá a počas cesty dbajte na pitný režim - svoj aj celej posádky. Deti sa v detskej auto-sedačke rýchlejšie spotia, preto pre ne majte po ruke pripravené náhradné oblečenie. Ak je veľmi horúco a nemáte klímu, vyzujte im topánočky aj ponožky, lepšie si budú regulovať teplotu. Najmenším bábätkám podložte hlavičku bavlnenou plienkou a počas cesty ju vymeňte za suchú.
Ak viete, že budete parkovať na priamom slnku, pribaľte si do kufra bielu plachtu. Po zaparkovaní ňou prekryte minimálne čelné sklo a vrchnú časť karosérie. Dá sa zohnať aj ochranný „obal“ na auto – je to však nákladnejšia položka a žiaľ nie všade máte záruku, že si ho nájdete aj keď sa vrátite k autu ☹.
Pred cestou auto poriadne vyvetrajte – pootvárajte všetky okná dokorán, prípadne aj celé dvere – ak na to máte priestor. Radšej odísť o desať minút neskôr, ako dostať prievan, či zápal ucha... Vetranie sa odporúča aj vtedy, ak máte klímu, pretože kým klíma v aute vytvorí požadovanú teplotu, spotrebuje množstvo paliva (aj o 2 litre na 100 km viac).
Počas jazdy priebežne sledujte kontrolku teploty vody v chladiči – ak sa blíži k bodu varu, čiže 100°C, je čas na prestávku. Otvorte kapotu motora a nechajte ho trochu vychladnúť (samozrejme nie na priamom slnku). Pozor! Nedotýkajte sa viečka nádrže s chladiacou kvapalinou, bude horúca.

 

Zdroje:  www.chmu.cz