Kašel

 

Podbel' liečivý (Tussilago fartara) Podbeľ sa používa na liečbu kašfa už od staroveku. Jeho rodový názov  Tussilago pochádza z latinského slova na označenie kašl'a. Podbel' však – podobne ako niektoré d'alšie rastliny – obsahuje pyrolizidínové alkaloidy (PA). Tieto látky vo väčších dávkach môžu poškodit pečeň a pri dlhodobom užívaní spôsobit rakovinu pečene. Niektori bylinkári preto zaradili rastliny s PA na zoznam liečiv, ktoré by sa nemali užívat vnútorne.Komisia E, zbor odbornikov radiacich nemeckej vláde v oblasti bezpečnosti a účinnosti prírodných liečiv, však odporúča užívat proti kašlu až tri lyžičky podbel'u denne. Pri tejto dávke sa dostane do organizmu najviac 10 mg PA, čo komisia považuje za bezpečné.

Upokojuje hrdlo a potláča nutkanie na kašel. Ak sa však súčasne liečite na d'alšie ochorenie a beriete väčšie množstvo liekov, podbel'u sa radšej vyhnite. V opačnom pripade by ste nadmerne zatažili pečeň, ktorá musí z tela postupne odstránit zvyšky medikamentov. Rastlinu nepoužfvajte ani vtedy, ak sa v rodine vyskytli choroby pečene alebo alkoholizmus.

 Baza čierna (Sambucus nigra). Izraelski vedci vychvaľujú bazu čiernu ako výborný liek proti prechladnutiu, kašlu a horúčke. Výskum, ktorý uskutočnili, dokazuje, že prípravok (Sambucol) vyrábaný z bazy je účinný proti chrípke i kašlu. Takisto si môžete kúpit výtažok z bazy alebo uvarit čaj zo sušenej rastliny.

Ďumbier lekársky (Zingiber officinale). Laboratórne pokusy na zvieratách dokázali, že aktívne zložky obsiahnuté v dumbieri potláčajú kašel', bolest a honičku. I ked' na l'ud'och sa doposiaľ podobné testy ner­bili, verím, že d'umbier môže zmiernit kašel. Skúste ho pridat k lieku, ktorý vám proti kašlu predpísal lekár.

 Citrónovnfk pravý (Citruslimon).Aj tento recept pochádza od Christophera Hobbsa: v horúcej vode nechajte 15 minit vylúhovat 2 lyžičky chemicky neošetrenej citrónovej kôry,1 lyžičku šalvie a1/2lyžičky tymianu. Potom pridajte štavu z 1/2citróna a 1 lyžicu medu. 

Sladkovka hladkoplodá (Glycyrrhiza glabra). Sladkovka hladkoplodá má mnoho užitočných vlastností, medzi ktoré patria i blahodarné účinky na podráždenú sliznicu horných dýchacích ciest. Nečudo, že sa od nepamäti používa pri liečbe kašl'a a astmy. Vyskúšajte sladkovkový čaj (jednu lyžičku sušeného koreña zalejte šálkou vriacej vody) alebo pridajte trochu sladkovkového koreňa do odvaru z d'alších liečivých rastlín.

Sladkovka a výtažky s jej obsahom sú pri miernom užívaní – až tri šálky čaju denne – celkom bezpečné. V každom prípade dlhodobé užívanie alebo nadmerné dávky môžu spôsobit bolesti hlavy, letargiu, hromadenie soli a vody v tele, nadmernú stratu draslfka a vysoký krvný tlak.


Brest červený (Ulmus rubra). The Food and Drug Administration (FDA) v Spojených štátoch považuje brest červený za bezpečný a účinný liek proti kašlu. Kôra stromu obsahuje velké množstvo aktívne.j látky, ktorá upokojuje bolavé hrdlo a potláča kašel. V lekárni si môžete kúpit cukríky proti kašlu s obsahom bresta, prípadne si uvarte zo sušenej rastliny.

 Bedrovník anízový (Pimpinella anisum). Komisia E schválila anízové semienka ako prostriedok na vykašliavanie hlienov a zmiernenie kašna.Jednu alebo dve lyžičky rozdrvených semien zalejte šálkou vriacej vody. Nechajte 10 až 15 minút vylúhovat, potom nápoj preced'te. Vypite jednu šálku ráno a večer.

 

Bedrovník väčší(Pimpinella major). Komisia E odporúča bedrovník väčší (tri až šest lyžičiek) ako liek proti ochoreniam horných dýchacích ciest. Výskumy potvrdili, že bylina ul'ahčuje vykašliavanie a tlmí kašel. Naturopati ju používajú pri liečbe bronchitídy, zachrípnutiua bolesti hrdla.

 

Ibiš lekársky (Althaea officinalis). Z vlastnej skúsenosti viem, že koreň a výtažky z ibiša lekárskeho účinkujú proti kašlu a bolavému hrdlu. Komisia E schválila túto bylinu na liečbu podráždenej sliznice hrdla a suchého kašTa. Môžete si pripravit čaj z dvoch lyžičiek sušenej rastliny na šálku vriacej vody.

 

Divozel malokvetý (Verbascum thapsus). Divozel malokvetý podobne ako ibiš lekársky obsahuje upokojujúce zlúčeniny, tzv. saponíny, ktoré urahčujú vykašliavanie hlienov. Komisia E schválila na liečbu kašl'a kvety divozelu.Čaj precedte, aby ste odstránili chĺpky z listov, lebo môžu pôsobit dráždivo. Potom pridajte citrónovú štavu, med a d'alšie rastliny na potlačenie horkastej chuti divozelu.

 

Prvosienka jarná (Primulaveris).Komisia E odporúča zaliat jednu až dve lyžičky sušených kvetov prvosienky jarnej šálkou vriacej vody.

 

Pŕhlava dvojdomá (Urtica dioica). Pŕhlavevý čaj je prastarým prostriedkom proti kašlu. Táto rastlina sa celé stáročia používala aj ako liek proti prechladnutiu, čiernemu kašlu a tuberkulóze. Určite stojí za vyskúšanie i dnes. Proti kašlu a alergickej nádche vyskúšajte čaj z pŕhravevých listov.

Rosička(Drosera,rôzne druhy). Do zoznamu liečivých bylín schválených Komisiou E patri aj rosička. Jednu až dve lyžičky sušenej rastliny zalejte šálkou vriacej vody. Čaj pite raz denne.Rosička sa oddávna používa pri liečbe bronchitídy, kašl'a, čierneho kašla a najmä suchého, dráždivého kašl'a u detí. Moderné výskumy potvrdili, že bylina ul'ahčuje vykašliavanie a pôsobí upokojujúco pri bronchitíde.­

 

Recept na protikašlový čaj zo štyroch dielov podbeľu a skorocelu, dvoch dielov tymianu, jedného dielu sladkovky a ibiša lekárskeho, plus malého množstva echinacey, ktorá podporuje imunitný systém. Znie to ako zaručene účinný liek.