Popáleniny

 

Ked' sa na pokožke vytvoria pl'uzgiere, znamená to, že oheň zasiahol hlbšie vrstvy kože a postihnutý má bolestivé popáleniny druhého stupňa. Najhorší typ, popáleniny tretieho stupňa, napodiv dosť často vôbec nebolia. Je to spôsobené tým, že popálenina zasiahla veľmi hlboko a poškodila nervy, ktoré prenášajú signály bolesti do mozgu.

Popáleniny tretieho stupña si vyžadujú okamžitú odbornú pomoc, lekársku starostlivosť a obyčajne aj hospitalizáciu.

Na popáleniny prvého a druhého stupňa v menšom rozsahu existuje široká skupina liečivých rastlín, ktoré môžu utíšiť postihnuté miesto a zmierniť bolesť.

 Aloa (Aloe vera). Aloa sa na liečenie popálenín a dalších rán používa už od staroveku. Nie je to však len pudový prostriedok. Mnohé výskumy potvrdili, že hustá štava, ktorá vyteká z rozlomených kožovytých listov tohto sukulentu, utišuje popáleniny vrátane popálenín spôsobených ožarovaním pri liečbe rakoviny.Vedci zatial' nepoznajú presnú odpoved' na otázku, ako vlastne aloa urýchl'uje hojenie popálenín, ale zdá sa, že táto rastlina má viacero pozitívnych účinkov. Jeden z výskumov dokázal, že aloa zvyšuje množstvo krvi prúdiacej do popáleného tkaniva, čím sa na postihnuté miesto dostávajú z tela potrebné hojivé látky.

Aloa obsahuje tiež karboxypeptidové a bradykininové enzýmy, ktoré zmierňujú bolest, zápaly, sčervenanie a opuchy. Štava z aloy má navyše protibakteriálne à protiplesňové účinky, čo môže zabránit zápalu popálenín.

Cesnak kuchynský (Allium sativum) a cibul'a kuchynská (A. cepa).Od Afriky cez Taliansko až po Ameriku sa cesnak, cibul'a a ich blízki príbuzní (pažítka, pór a cibul'a šalotka) prikladajú priamo na popáleniny. Táto zelenina nielenže výborne chutí, ale má aj nepopieratel'né dezinfekčné účinky. Vezmite l'ubovol'nú rastlinu, rozotrite ju na pastu a priložte na ranu ako obklad.

Pupkovník ázijský (Centella asiatica).Naturopati odporúčajú liečbe popálenín užívat pupkovnik ázijský (spolu s potravinami bohatými na vitamín C). Existujú dôkazy, že kombinácia vitamínu C a látok obsiahnutých v pupkovníku (kyselina ázijská, aziatikozidy a kyselina madekasiková) podporuje syntézu kolagénu, dôležitého prvku pri hojení koze. (Kolagén je bielkovina, ktorá vytvára základna štruktúru kože.)

 

Levanduľa (Lavandula, rôzne druhy). V 20. rokoch minulého storočia si francúzsky laboratórny technik René-Maurice Gattefossé pri výrobe parfumov popálil ruku. Ponoril ju do najbližšej tekutiny – nádoby s levandul'ovým olejom. Bolesť rýchlo ustúpila a popálenina sa zahojila bez jaziev. Táto prihoda možno viedla k vzniku arómoterapie, používaniu esenciálnych olejov z rôznych rastlín na liečebné účely.

 

Ako liek na popáleniny sa propagujú aj d'alšie esenciálne oleje, napríklad rumančekový, gáfrový, eukalyptový, pelargóniový, cibulový, mätový, rozmarinový a šalviovy'. Arómoterapeuti však najviac chvália levadul'ový olej. Možno by ste na kuchynské okno mohli postavit fl'aštičku s týmto pripravkom hned' vedla aloy. (Pamätajte však na to, že esenciálny olej sa nesmie prehltat. Aj malé množstvo môže byt toxické.)

 

Skorocel(Plantago, rôzne druhy). V Spojených štátoch patrí skorocel medzi najpopulárnejšie ľudové lieky používané na drobné popáleniny. Stava z čerstvých listov sa kvapká priamo na postihnuté miesto.

L'ubovník bodkovaný (Hypericum perforatum). Komisia E, združenie odborníkov, ktorí radia nemeckej vláde pri posudzovaní liečivých rastlín, odporúča ľubovník bodkovaný ako protizápalový liek na popáleniny prvého stupňa. Výskum uskutočnený v Nemecku dokázal, že l'ubovníkové masti urýchl'ujú hojenie popálenín a pomáhajú redukovať jazvy. Hojivú zmes si však môžete pripravit aj sami. Približne v 50 ml rastlinného oleja nechajte vylúhovať jednu alebo dve čajové lyžičky sušenej rastliny (najlepšie končeky s kvetmi).

 

Popáleniny sa pod a závažnosti delia na tri stupne. Pri popáleninách prvého stupňa je poranená len vrchná vrstva kože. Do tejto skupiny patria napríklad spáleniny od horúceho slnka.