Modriny

 

Levandul'a (Lavandula, rôzne druhy).Levandul'ový olej si oblúbili aj arómoterapeuti, ktorí ho používajú na liečenie všetkých druhov chorôb vrátane nespavosti. Niektoré zložky oleja pôsobia na membrány buniek a rušia ich vzájomnú súčinnost. Levandul'ový olej spomal'uje nervové impulzy, a tak znižuje precitlivelosť a prináša spánok. Účinkuje takisto ako anestetikum.

Dajte však pozor: upokojujúce účinky nemá každý druh levandule. Niektoré odvody, najmä španielska, môžu pôsobit povzbudzujúco podobne ako rozmarín. Pri nákupe levandul'ového oleja si overte na etikete jeho vlastnosti. Poklal sa rozhodnete navštívit arómoterapeuta, upresnite mu, že zháňate olej na dobrý spánok. Ak omylom kúpite levandulový olej s opačným pôsobením, jednoducho ho uchovajte pre inú príležitost Pamätajte však na to, že esencialne oleje sú určené len na vonkajšie použitie.

 

Mučenka pletová (Passiflora incarnata). mierne uspávacie účinky.

 Rumanček kamilkový (Matricaria recutita). Hoci sa povest rumančeka kamilkového ako neškodného sedatíva vedecky overila až v poslednom desatročí minulého storočia, kamilkový čaj sa v l'udovom liečitel'stve odpradávna používal ako nápoj pred spaním. Výskumy ukázali, že účinnou látkou, ktorá na organizmus pôsobí upokojujúco, je apigenín.

Kocúrnik obyčejný (Nepecataria). Rastlina, ktorá uspáva a ma upokojujúce, sedatívne účinky Kocúrnik obyčajný obsahuje chemické látky podobné sedatívnym zložkám valeriány lekárskej.

 Chmel' obyčajný (Humulus lupulus). Chmel' sa používa pri liečbe úzkosti, nespavosti a nepokoja už vyše 1000 rokov, od dôb, ked' sa stal obfúbenou prísadou do piva. Sedatívnou zložkou chmelu je chemická zlúčenina metylbutenol, ktorá pôsobí priaznivo na centrálnu nervovú sústavu. Vraví sa, že fajčenie chmelu upokojuje, ale radšej vyskúšajte chmelový čaj. Má príjemne horkastú chut a dobre padne pred nočným odpočinkom.

 

Aspalathus linearis. Čaj z tejto rastliny, známy pod názvom rooibos, sa považuje za taký bezpečný, že ho môžete podávat i dojčatám na posilnenie imunitného systému.

A na zvládnutie stresových situácií, ktoré môžu prispiet k nespavosti, ponúka po 2 diely rumančeka kamilkového, levandule, medovky, lipy a 1 diel pomarančovej kôry.

Medovka lekárska (Мelissa officinalis),  na zmiernenie tráviacich tažkostí. Vyskúšajte čaj z dvoch až štyroch čajových lyžičiek sušenej byliny na šálku vriacej vody.

 

Valeriána lekárska (Valeriana officinalis). čaj z jednej alebo dvoch lyžičiek sušeného koreña valeriány vypitý krátko predtým, než si lahnete do postele, privedie pokojný spanok.