Prechladnutie

 

Indiáni z Veľkých prérii celé stáročia žuli korene echinacey alebo si z nej pripravovali čaj proti prechladnutiu, chrípke a mnohým ďalším chorobám. Články, ktoré v posledných rokoch vyšli v rôznych časopisoch, urobili z echinacey výnosný obchodný artikel. Prípravky s jej obsahom dnes patria medzi najpredávanejšie lieky proti prechladnutiu.Akmávate často nádchu, potom váš imunitný systém zrejme potrebuje pomoc. Možno vám pomôžu správne rastliny.

 Echinacea(Echinacea,rôzne druhy). Echinacea patri medzi moje obl'úbené byliny. Viaceré výskumy ukazujú, že posililuje o odolnosť organizmu proti virusom a dalšim choroboplodným ziírodkom. Rastlina toni zvyšuje v tele hladinu properdínu, zlúčeniny, ktorá aktivuje obranné mechanizmy imunitného systému.Koreň echinacey pôsobi takisto proti chrípke, oparom a d'alším vírusovým ochoreniam. V rámci výskumu 180 pacientov s chrípkou užívalo 900 mg výtažku z echinacey a choroba u nich rýchlo ustúpila.Po požití čaju alebo extraktu z tejto rastliny vám začne nepríjemne trnuť jazyk, ale nebojte sa – ide len o dočasný a neškodný príznak.Echinacea je sice účinná, ale neznamená to, že vás zázračne ochráni pred prechladnutím. I ked' ju začnete brat na podporu imunitného systému, nádche sa občas neubránite. Niektorí liečitelia tvrdia, že by sa nernala užívat pravidelne, ale len v prípadoch, ked' vás obchádza choroba alebo je prechladnutý niekto z vašich blízkych. Pravdu povediac, nie som si celkom istý, či sa nemýlia.

 Cesnak kuchynský (Allium sativum). Jedzte vela cesnaku a l'udia (aj s nákazlivými vírusmi) sa vám začnú vyhýbat. Existuje dostatok dôvodov, prečo by ste mali často konzumovat tato domácu pochutinu, ak sa chcete vyhnút prechladnutiu a chrípke. Cesnak totiž obsahuje viaceré účinné zlúčeniny vrátane alicínu patriaceho medzi najúčinnejšie širokospektrálne rastlinné antibiotiká.Každý, kto vyskúšal, ako mu po cesnaku páchne dych, vie, že aromatické zlúčeniny tejto rastliny sa vylučujú cez'Atka a dýchacie cesty. Aktívne látky dostávajú presne tam, kde môžu najlepšie bojovat s vírusmi spôsobujúcimi prechladnutie.

 Ďumbier lekársky(Zingiberg officinale.) Ak dve lyžice čerstvo nastrúhaného d'umbierového koreña zalejete šálkou vriacej vody, získate chutný horaci čaj, ktorý účinne zaberá proti prechladnutiù. V rastline sa totiž nachádza takmer desiatkaprotivírusových látok.Vedci z d'umbiera izolovali tzv. seskviterpény, zlúčeniny, ktoré pôsobia proti rinovírusom, najbežnejšim mikroorganizmom vyvolávajúcim prechladnutie.Ďalšie zlúčeniny obsiahnuté v d'umbieri, tzv. gingeroly a šogaoly, zasa potláčajú príznaky ochorenia. Znižujú bolest a horačku, zmierñujú kašel a pôsobia mierne upokojujúco, čím pomáhajú regenerácii organizmu.Ďumbier má ešte jednu kladnú vlastnost – výborne chutí. Skrátka, existuje množstvo dôvodov, prečo ho zaradit do stravy.

 Čremcha neskorá (Prunus serotina). V lete si do limonády pridávam roztlačené čierne bobule čremchy. Proti prechladnutiu sa užívajú základné čaje, ale ja dávam prednost tomuto ovociu. Obsahuje vitamín C a benzaldehyd. Zároveň má lahodnú chuti a vylepšuje moju ružovú limonádu.

 Citrusové ovocie a d'alšie potraviny s obsahom vitamínu C. Mnoho bylinkárov a liečitel'ov odporúča užívat na zmiernenie príznakov prechladnutia 500 mg vitamínu C denne. U niektorých jedincov sa môže po užití 1200 mg vitamínu C denne objavit hračka. Ak zistíte, že patríte medzi nich, znížte dávky.

 Вaza čierna(Sambucus nigra). Вaza čierna obsahuje látky, ktoré pôsobia proti chrípkovým vírusom a zároveň im zabraňujú, aby napadli bunky dýchacieho ústrojenstva.

Zlatovka previsnutá (Forsythia suspensa) a zemolez japonský(1,onicera japonica). V Číne sa tieto rastliny tradične používajú proti prechladnutiu, chrípke a ďalším vírusovým ochoreniam a maju silné protivírusové vlastnosti.

 Cibuľa kuchynská (Allium cepa).Cibuľa obsahuje mnoho podobných protivírusových látok ako cesnak. Starý Pudový recept odporúča nechaľ cez noc vyluhovat plátky čerstvej cibule v mede a potom zmes užívat ako sirup proti kašlu. Takisto si však môžete pridat viac cibule do jedla.

 

Вedrovník anízový (Pimpinella anisum). Кomisia E, združenie odbornikov, ktorí radia nemeckej vláde v oblasti liečivých rastlín, schválila avíz ako prostriedok na vykašliavanie hlienov. Vo velkých dávkach má aj protivírusové účinky.Liečivý čaj pripravíte tak, že necháte vo vriacej vode 10 až 15 minut vyluhovat jednu až dve lyžičky drveného anízu a potom scedíť.Doporučené dávka je jedna šálka ráno alebo večer. Čaj uľahčuje vykašliavanie a zmierñuje príznaky prechladnutia. Navyše aj výborne chutí.

 

Vodurka kanadská (Hydrastis canadensis). Vodulka kanadská má antiseptické vlastnosti a sačasne podporuje odolnost organizmu voči choroboplodným zárodkom. Podla výskumov takisto zvyšuje prísun krvi do sleziny, orgánu, kde sa tvoria bunky imunitného systému.Вerberín, najdôležitejšia liečivá zložka vodul'ky, aktivuje špeciálne biele krvinky (makrofágy), ktoré ničia baktérie, vírusy a zhubne nádorové bunky.

 Sladkovka hladkoplodá (Glycyrrhiza glabra). Sladkovka obsahuje zhúčeniny, ktoré v tele uvoľňujú protivírusové látky, tzv. interferóny. Zároveň dokáže prekryť horkastú príchuť viacerých liečivých bylín, napríklad vodul'ky a vŕby. Ak ste prechladnutí, uvarte si čaj z kombinácie týchto troch rastlín.

 Ibiš lekársky (Althaea officinalis) a d'alšie odvody. Ibiš lekársky sa už tisícročia používa ako utišujúci liek proti kašlu, bolesti hrdla a d'alším ochoreniam horných dýchacích ciest. Korene ibiša obsahujú rôsolovitú látku, ktorá vd'aka protizápalovým učinkom a vďaka antiseptickým zložkám upokojuje zdurené sliznice.Кomisia E schválila ibiš lekársky, topol'ovku ružovú a d'alšie druhy ibišov na liečbu kašl'a a bol'avého hrdla.Väčšina druhov ibiša vrátane ibišteka jedlého a ibišteka krvavého, ktorý sfarbuje d'umbierový čaj dočervena, obsahuje upokojujúcu glejovitú látku. Skúste aspoň raz pridať do slepačieho vývaru za hrst ibišteka jedlého. Polievka pomáha zmierniť príznaky prechladnutia a liečivý ibištek jej účinky ešte zvýši.

Divozel malokvetý(Verbascum thapsus). Čaj z kvetov divozelu pôsobí upokojujúco a súčasne ul'ahčuje vykašliavanie hlienov. Podla výskumov rastlina obsahuje aj látky, ktoré ničia chrípkové vírusy.

 

Horčinka senegová (Polygala senega). Кomisia E zaradila túto rastlinu medzi prípravky ul'ahčujúce vykašliavanie hlienov. Liečivý čaj pripravite z lyžičky byliny na šálku vriacej vody. Horčinka sa odporúča takisto pri liečbe bronchitidy a emfyzému 

 

Brest červený (Ulmus rubra). Brestová kôra obsahuje hojivú glejovitú látku, ktorá upokojuje bolavé hrdlo a potláča kašel'.

 

Potočnica lekárska (Nasturtium officinale). Кomisia E odporúča na liečbu nádchy a kašl'a čaj z dvoch až troch lyžičiek sušenej potočnice lekárskej. Rovnako si môžete pridat 30 gramov čerstvej potočnice do zeleninového šalátu. Chutí výborne.Pikantnou kombináciou je d'umbier a čerstvá potočnica. Vyskúšajte túto zmes v lete, ked' potočnicu nájdete volne rásť v prirode.

 

 Vŕba (Salix,rôzne druhy). Vŕbová kôra je rastlinným predchodcom acylpyrínu. Salicin obsiahnutý v kôre má rovnaké chemické zloženie ako syntetický prípravok a je rovnako účinny'. Кomisia E schválila vŕbovú kôru ako prostriedok na zmiernenie bolesti a honičky pri zápalových ochoreniach. Súčasne ju zaradila medzi prípravky, ktoré účinne pomáhajú pri liečbe prechladnutia a chrípky.Mnohi liečitelia odponičajú kôru vŕby bielej (S. alba), ktorá však obsahuje len 0,5 až 1 percento salicinu v sušine. Bohatším zdrojom rastlinného acylpyrínu je vŕba lykovcová (S. daphnoides), vŕba krehká(S. fragilis) a vŕba purpurová (S. purpurea). Podla možnosti používajte druhy s vyšším obsahom účinnej látky. Ak vo vašom kraji nie sú dostupné, pokojne si uvarte čaj z vŕby bielej. Už pol až jedna lyžička kôry zaliatej šálkou vriacej vody vám dodá 100 mg salicinu,Spravidla stačí na zmiernenie bolesti sprevádzajúcich prechladutie.

Ak ste alergický na acylpyrín, nemali by steuživať ani rastlinnéprípravky s obsahom salicinu. Rovnako nepodávajte acylpyrín detom trpiacim na vírusové ochorenia. Najmä pri prechladnutí, chrípke, osýpkach existuje nebezpečenstvo, že sa u nich vyvinie Reyov syndróm, ktorý môže poškodit pečeň a mozog.Vždy sa pora´dte so svojim lekárom.Môžete byť napríklad alergický na nejakú látku.

 Slepačia polievka s cesnakom a cibuľou. ľudová múdrosť : horúca, štipľavá slepačia polievka je účinným prostriedkom proti prechladnutiu a chrípke. Pridajte do nej najmä veľa cesnaku a cibule. A nezabudnite na ďumbier a štipľavú červenú papriku. Výborné jedlo – a výborný liek.