Ako prežiť lavínu

 

Asi najstrašnejšia lavínová nehoda sa stala v Tatrách v r. 1924, kedy lavína zmietla osem domov v osade Rybô a zabila osemnásť ľudí, z toho päť detí. Bola to doslova megalavína, hlavná lavínová halda bola až do výšky 35 metrov. 


Ďalšia taká veľká lavínová tragédia sa stala v r. 1974, kedy sa odtrhla lavína v Mengusovskej doline a zasypala 13 študentov z Komárna, ktorí tu boli na lyžiarskom výcviku. Dvanásti zahynuli. Raritou je, že trinásty, chlapec, bol lokalizovaný až po piatich hodinách lavínovým psom a prežil ! Je to skutočne neuveriteľne dlhá doba pobytu pod snehom na to, že bola úspešná. A to bohužiaľ, nie sú všetky lavínové nešťastia. Sneh si vyberá svoju daň každý rok, v menšej alebo väčšej miere. 

Lyžiari by mali dbať na niekoľko zásad, ktoré im môžu zachrániť život. Predovšetkým sa vždy informovať o snehových podmienkach a o počasí. Dobré je kontaktovať miestne stredisko Horskej záchrannej služby, kde pracovníci dokonale poznajú okolitý terén a vedia odhadnúť, aký stupeň lavínového nebezpečenstva hrozí. Ak vás vyzvú, aby ste na lyže nešli, nechoďte, aj keď vám to bude ľúto. 

Medzinárodná lavínová stupnica má 5 stupňov:

1. stupeň - malé lavínové nebezpečenstvo (LN) všeobecne dobré podmienky
2. stupeň - mierne LN priaznivé podmienky na túry, pozor na extrémne svahy
3. stupeň - zvýšené LN túry vyžadujú zvýšenú opatrnosť a znalosť lavínovej
4. stupeň - veľké LN možnosti túr sú silne obmedzené. Pohyb len na vyznačených trasách, nie nad 300
5. stupeň - veľmi veľké LN vykonávanie túr je prísne zakázané 

Na túru by ste nemali chodiť sami, čím viac ľudí je v skupine, tým je menšia pravdepodobnosť, že zasype všetkých. Tí, ktorí ostanú voľní, môžu okamžite volať pomoc a začať hľadať zasypaných kamarátov. Nezabudnite, že pravdepodobnosť prežitia v lavíne po 15 minútach prudko klesá, teda je sú to skutočne preteky s časom. 

Taktiež by ste mali vopred nahlásiť trasu, ktorou sa uberáte a nahlásiť približný časový harmonogram. Taktiež výber terénu je dôležitý. Najohrozenejšími sú rokliny, žľaby a úpätia stien, najmä na záveterných svahoch, kde sa často tvoria labilné snehové previsy. Naopak, svahy porastené súvislým lesným porastom sú bezpečné. 

 

Ak narazíte na takéto varovanie, mali by ste sa mať na pozore.

zdroj: Dreamstime.com/free

Pád lavíny

Ak ste na svahu a zrazu začne padať lavína, treba si uvedomiť, že je takmer nemožné jej ujsť, ak sa už raz pohne vaším smerom. Najmä preto, že ste buď príliš blízko k jej centru alebo ju zbadáte neskoro, kedy už nie je dosť času na útek. Predsa len, krátko predtým ste varovaní silným hrmotom. Preto aj keď sa neviem ako dobre bavíte, občas sa započúvajte a poobzerajte sa, či sa niekde niečo nedeje. Ak zbadáte lavínu už z diaľky, máte šancu ujsť. Ak zachytíte takýto signál, je dobré si rýchlo rozopnúť bedrový popruh na batohu (ak ho máte) a pokúsiť sa o únik k najbližšiemu skalnému rebru, preč zo žľabu alebo jeho ústia. Sneh je ako voda, vyberie si svoje koryto a rúti sa priamo ním. Ak je už evidentné, že vás lavína určite zachytí, odhoďte batoh aj lyže, pretože tie pôsobia ako kotva a sťahovali by vás dole a snažte sa ostať na povrchu pohybujúcej sa lavíny a skúšať v nej plávať. Ak je to možné, snažte sa pohybovať kolmo na dráhu lavíny odrážaním nôh.

 

Do vašej bežnej výbavy by mali rozhodne patriť lavínový vyhľadávač, sonda a lopatka. Vyhľadávač funguje na princípe rádiových vĺn a pomôže vás v snehu lokalizovať. Zapnite ho už pri odchode na túru. Oblečte sa teplo, najlepšie niekoľko tenších vrstiev. Ústa a nos si chráňte maskou, šatkou či golierom. 

V lavíne

1. Pokúste sa dostať na okraj lavíny, kde je menšia rýchlosť a intenzita alebo na bezpečné miesto.
2. Ak nemôžete z lavíny uniknúť, okamžite sa zbavte lyží, palíc, batoha a snažte sa udržať na povrchu lavíny.
3. Plávajte, odrážajte sa nohami, zachytávajte sa o vyčnievajúce predmety.
4. Pokrčte kolená ku hrudníku, dajte ruky pred tvár a zatvorte ústa.
5. Čím hlbšie budete zasypaný, tým menšiu máte nádej na prežitie.
6. Keď budete cítiť, že lavína sa zastavuje, pokrčenými rukami pred tvárou sa snažte vytvoriť si vzduchovú bublinu a po jej zastavení zväčšite rukami voľný priestor pred tvárou.
7. Zachovajte pokoj, musíte veriť, že vás nájdu. Šetrite sily aj vzduch. Až 75% úmrtí v lavíne je zapríčinených zadusením, 10% podchladením, 10% mechanickými zraneniami a iba 5% sú iné príčiny. 
8. Kričte až vtedy, keď budete počuť záchranárov priamo nad sebou. 

Mimo lavíny

Tí, ktorí mali šťastie a lavína ich nezachytila, nesmú stratiť duchaprítomnosť. Ak sa držia týchto zásad, dajú šancu zasypaným na prežitie:
• krikom varujte ohrozeného
• dávajte pozor či nehrozí ďalšie nebezpečenstvo
• z bezpečného miesta všetci pozorne sledujte postihnutého, smer pohybu lavíny a po zastavení lavíny označte strhnutia a zasypania lavínou
• po zastavení lavíny zistite, koľko ľudí je zasypaných 

Fázy prežitia

Čas je pri zasypaní lavínou veľmi dôležitý.

1. Fáza – trvá 15 minút. V tejto fáze je obvykle dostatok vzduchu a veľká šanca na prežitie.
2. Fáza – dusenie – trvá cca do 45 minút, zasypanému dochádza vzduchová rezerva. Prežije, len ak má dostatok vzduchu.
3. Fáza – podchladenie – po 90 minútach krivka prežitia opäť začne klesať. Ak aj postihnutý má dostatok vzduchu, dochádza k narušeniu tepelného mikroprostredia a dochádza k ďalšiemu podchladeniu. Žiaľ, niekedy aj zasypaný má dostatok vzduchu, aj ho rýchlo nájdu, avšak utrpí pri páde v lavíne mechanické zranenia, ktorým podľahne. Obvykle sú to ťažké zlomeniny a úrazy hlavy. 

Záver

Napriek tomu, že lavíny sú skutočne nebezpečné, sú ľudia, ktorí prežili. Podľa ich vlastných slov sa druhý krát narodili. A aké sú ich pocity z tohto zážitku? Horolezec Vojtěch Motl sa s lavínou stretol v Alpách, kde ho strhla so sebou. Podľa jeho slov nemal šancu urobiť nič na svoju záchranu, rýchlosť lavíny bola závratná. Pamätá si akurát, že robil v snehu kotrmelce, raz bol na chrbte, raz na bruchu, občas videl svetlo, potom tmu. Pri páde si odrel tvár a zlomil ruku a zrejme upadol do bezvedomia, pretože keď sa prebral, lavína stála a on ležal na jej povrchu. Môže hovoriť o obrovskom šťastí, že ho lavína vyhodila na povrch. Podľa jeho slov mal pocit, že padal celú večnosť. V skutočnosti to trvalo cca pol minúty. 

Takže i keď existujú teoretické postupy, ako sa chovať v lavíne, pravdou ostáva, že je to súčet mnohých neznámych, či prežijeme alebo nie. Ideálne je, nedostať sa nikdy do takejto situácie. Napriek tomu sú zimné športy veľmi populárne a bola by škoda ich nevyužiť. 

Autor čerpal aj z týchto zdrojov: sme.sk, cestovanie.sk, dromedar.topky.sk, vitalia.cz, laviny.sk, hzs.sk, tvnoviny.sk

Zdroj: https://server.sk/zaujimavosti/ako-prezit/ako-prezit-lavinu/