Opuchy

 

Opuchy spôsobuje nadmerné hromadenie tekutiny v tkanive. Obvykle sú dôsledkom infekcie, zranenia alebo zadržovania a preskupovania telesných tekutín. V lekárskom žargóne sa opuchy volajú edémy. A akýchkol'vek liek alebo obklad, ktorý ich zmierňuje, sa nazýva antiedemický.

 

Uhorka obsahuje dve antiedemické zlúčeniny kyselinu askorbovú a kyselinu kávovú. Okrem toho sa v nej nachádza chemická látka príbuzná vitamínu A, ktorá takisto zmierňuje opuch.

 

Ďumbier lekársky (Zingiber officinale). Indickí lekári tradičnej ájurvédskej medicíny odporúčali áumbier najmä na opuchliny spôsobené artritidou. Novodobí vedci zistili, že proteolytické enzýmy, ktoré pomáhajú pri trávení bielkovín, pôsobia protizápalovo.Podľa nedávnej štúdie patrí zingibaín, jedna z najaktívnejších zložiek d'umbiera, medzi najsilnejšie proteolytické enzýmy Matky Prírody. Jediný gram zingibaínu dokáže rozložit až 10 kilogramov masa.

Je to štiplavá, korenistá cukrovinka, ktorú dostanete v obchodoch so špeciálnymi lahôdkami. Ďumbier môžete vyskúšat aj v podobe kapsúl.

 

 Ananás pestovaný (Ananas comosus). Ananás obsahuje protelytický enzým bromelín. Naturopat Michael Мurray, N.D., spoluautor knihy Encyclopedia of Natural Medicine a autor odborných kníh o nuričnej a naturopatickej liečbe, radí užívať čistú zlúčeninu (predáva sa v obchodoch so zdravou výživou) na zmiernenie opuchlín, predovšetkým spôsobených chirurgickými rezmi a zraneniami pri úrazoch. Bromelín zabrailuje tvorbe kinínov, zlúčenín vznikajúcich pri zápaloch, ktoré zväčšujú opuchliny a spôsobujú bolesť.

Doktor Мurray odporúča dávku 400 až 500 mg trikrát denne nalačno. Ananás má tiež veľmi lákavú chuť.

 

Kurkuma pravá (Curcuma longa). Indickí ájurvédski liečitelia prikladajú na opuchnuté miesta dva diely kurkumy a jeden diel soli. Niektorí pridávajú do zmesi aj ďumbier. Súčasná veda potvrdila túto dávnu múdrosť. Ked' vedci podali kurkumový olej pokusným zvieratám, zistili, že prípravok pôsobí protizápalovo a súčasne zmierňuje opuchy aj bolesti pri artritíde.

 

Kukurica siata (Zea mays). Číňania úspešne používali kvitnúcu kukuricu na liečbu opuchov spôsobených ochorením obličiek,- uvádza farmakognostik (farmakológ prírodných produktov) Albert Leung, Ph.D. Po trojmesačnej liečbe 12 pacientov trpiacich na obličkové tažkosti celkom ustúpili opuchy u deviatich osôb a u dvoch sa značne zmenšili. Sledovaní jedinci dostávali asi 60 gramov sušených kvetov kukurice dvakrát denne. Kvety kukurice predstavujú účinné diuretikum, a tak organizmu pomáhajú zbaviť sa prebytočne vody.

 

Púpava lekárska (Тaraxacum officinale). Púpava má silné diuretické vlastnosti, vd'aka čomu môže z tela vypudiť prebytočnú tekutinu vyvolávajúcu opuchy. Jedzte čerstvé púpavové korene, kvety aj listy alebo si z nich uvarte čaj. Môžete si takisto kúpiť kapsuly.

 

Ruža mnohokvetá (Rosa multiflora). Ružu mnohokvetú, ktorá je v súčasnosti uznávanou rastlinou vo východnej časti Spojených štátov, uvádzajú čínske lekárnické príručky ako účinný liek proti opuchom. Vyskúšajte čaj z dvoch až troch lyžičiek sušenej rastliny na šálku vriacej vody.