Rastlinná strava

V krízových situáciách sa musia využívať všetky možné zdroje. Nejedlé rastliny Nejedzte strukoviny, absorbujú minerály z pôdy a spôsobujú tráviace ťažkosti. Všetky biele a žlté bobule sú jedovaté. Polovica červených bobúľ je jedovatých. Tmavo modré a čierne bobule sú vo väčšine prípadov...V krízových situáciách sa musia využívať všetky možné zdroje. 

 

Nejedlé rastliny 
Nejedzte strukoviny, absorbujú minerály z pôdy a spôsobujú tráviace ťažkosti. Všetky biele a žlté bobule sú jedovaté. Polovica červených bobúľ je jedovatých. Tmavo modré a čierne bobule sú vo väčšine prípadov jedlé. Mliečna šťava je známkou toho, že rastlina je jedovatá. Nejedzte rastliny, ktoré dráždia pokožku. Druhy s jednotlivými plodmi na stopke sa považujú za jedlé. Rastliny rastúce v mokrých podmienkach, alebo vo vlhkej pôde bývajú chutné. 

Aby ste sa vyhli eventuálne jedovatým rastlinám, nedotýkajte sa akýchkoľvek planých, alebo neznámych rastlín ktoré majú : 

Mliečnu, alebo svetlú miazgu. 
Fazule, cibule, alebo semená vo vnútri strukov (kapsúl). 
Horkú alebo mydlovú chuť. 
Pichliače, jemné chlpy, alebo tŕne. 
Listy ako kôpor, mrkva, paštrnák, alebo petržlen. 
"Mandľovou" vôňu drevných častí a listov. 
Obilné klasy s ružovými, červenavými, alebo čiernymi výrastky. 
Rastliny s listami v tvare trojlístku. 
Pri jedení trávy môžete spáliť viac energie než dodá a môže spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť. 

Mnoho hodnotných, voľne rastúcich rastlín obsahuje vysoké koncentrácie šťaveľov, známych ako kyselina šťaveľová. Šťavele vytvárajú vo vašich ústach a hrdle ostrý, pálivý pocit a poškodzujú obličky. Pečenie, praženie, alebo sušenie tieto šťaveľové kryštály obyčajne zničí. Hľuza Mečíka (cibuľka) je známa ako "indiánska kvaka", ale môžete ich jesť len po odstránení šťaveľových kryštálov pomalým pečením, alebo sušením. 

Nejedzte huby! Účinky rady nebezpečných húb pôsobiacich na centrálny nervový systém sa môžu objaviť aj po niekoľkých dňoch a to je už neskoro na odvrátenie účinkov jedu. 
 

Jedlé rastliny 
Jedlo z vnútornej kôry lyko ??? Možno pripraviť z kôry brezy, osiky, topoľa, väčšiny borovíc, klzkého brestu, topoľa amerického, vŕby a javora červeného, je dobrá surová, varená, a poslúži na prípravu čaju. Skladujte do zásoby nasušené prúžky kôry. 

Miazga. Veľmi výživná je čerešňa, javor, osika, breza, orech biely (hikora) iba s ich miazgou môžete prežiť po dobu mnohých týždňov. Pite ju surovú: Narežte dieru do vnútornej kôry a za 24 hodín získate až 8 litrov miazgy. Miazgu môžete piť slamkou aj v spánku. Zárez po použití za kolíkujte drievkom. 

Borovice. Hľadajte semená a korene ktoré sú bohaté na tuk a proteíny a majte ich prvý na zozname rastlín pre prežitie. 

Všetky semená v šiškách sú bohaté na tuk a proteíny 

Čerstvé ihličie ihličnatých stromov zvarené na čaj, má vysoký obsah vitamínu C. 

Žalude, orechy, pekanové orechy, gaštany.  Zo všetkých sú dobré surové a pečené jedlá. Ak sú horké, vylúhujte (rozomeľte je a namočte) kyselinu trieslovinovú (tanín). Vyvarujte sa semien konského gaštanu. 

Korenie - Rebríček (listy), Šalvia (listy), Materina dúška (listy a kvety), Jalovec (bobule), Zádušník (celá rastlina), Rasca (plody), Šťaveľ (listy) 
 

Vyprážané jedlá - Baza čierna (kvety) 
 

Šaláty - Púpava (listy) poľná, Hviezdica (len listy), Sedmokráska (listy), Šťaveľ (listy), Žerušnica (listy), Čakanka (listy) 
 

Zelenina - Podbeľ (listy), Chmeľ (mladé výhonky), Orobinec (kvety), Žíhľava pálivá (listy), Šťaveľ (listy), Púpava (lôžko kvetu) 
 

Nátierky - Plod malín, jahôd, čučoriedok, brusnice, kľukva, drieň, bazy čierneho, jarabinu, ptáčnica 
 

Sladkosti - Puškvorec (koreň), Skorocel (listy) 
 

Čaju - Ľubovník (listy a vňať), maliny, jahody, čučoriedky (mladé lístie), mäta (listy) materina dúška (celá rastlina), lipový kvet, bez čierny (kvety), harmanček, rebríček, zemežlč, lišajník islandský, šípky (plody ). 
 

Trvanlivosť potravín 
Pšenica - neobmedzene pri teplotách pod 15 ° C; 
Mlieko v prášku - 2 roky; 
Med - neobmedzene; 
Soľ - neobmedzene ak je úplne suchá; 
Ovos - neobmedzene; 
Stolový olej - 2 roky maximálne v chlade a tme. 
 

Príprava rastlinnej stravy 
Hoci niektoré rastliny, alebo časti rastlín sú jedlé surové, iné musíte variť aby boli jedlé, alebo chutné. Jedlé rastliny, alebo jedlo z nich vás bude zásobovať potrebnými živinami, kým chutné plody vás budú priamo nabádať k zjedení. Mnohé z divo rastúcich rastlín sú jedlé, ale zle stráviteľné. Skvelým nápadom je učiť sa rozpoznať, pripravovať a jesť prírodné plodiny. 
Metódy používané na zlepšenie chuti rastlinného jedla zahŕňajú namáčanie, varenie, pečenie, vyprážanie, alebo vy lúhovateľnosť rastlín. Lúhovanie sa vykonáva rozdrvením potraviny (napríklad žaluďov), umiestnením drviny do sitka a niekoľkonásobným prelievaním vriacou vodou, alebo ponorením rozdrveného drte do tečúcej vody. 

Listy, steblá a púčiky varte tak dlho, kým nezmäknú. Ak je to potrebné, vymieňajte vodu a tým sa stratia všetku horkosť. 

Varte, pečte, alebo pražte hľuzy a korene. Sušenie pomáha odstrániť leptavé presuny z určitých koreňov rastlinného druhu áronovitých. 

Ak to bude potrebné, vylúhujte žalude vo vode aby ste odstránili horké látky. Niektoré orechy, ako napríklad gaštany sú dobré surové, ale lepšie chutia pečené. 

Môžete jesť veľa surových zŕn a semien, do tej doby než dozrejú. Keď stvrdnú, alebo sú suché, môžete ich variť, namlieť je do jedla, alebo z nich urobiť múku. 

Šťava z radu stromov, ako sú napríklad javory, brezy, vlašské orechy a figovník, obsahuje cukor. Tieto šťavy môžete zvárať na sirup na sladenie. Na jeden liter javorového sirupu potrebujete asi 35 litrov javorovj šťavy. 

Jedlé rastliny mierneho pásma 

Amaranth (Amaranthus retrof / exus a iné druhy) 
Maranta trstinová (druhy Sagittaria) 
Špargľa (Asparagus officinalis) 
Ostružina (druhy Rubus) 
Čučoriedka (druhy Vaccinium) 
Lopúch (Arctium lappa) 
Timotejka (druhy Typha) 
Gaštan (druhy Castanea) 
Čakanka (Cichoriurn intybus) 
Šachor (Cyperus esculentus) 
Púpava lekárska (Taraxacum officinale) 
Bohyška (Hemerocallis fulva) 
Žihľava (druhy Utica) 
Dub (druhy Quercus) 
Skorocel (druhy Plantago) 

Kaktus opuncie (druhy Opuntia) 
Portulaka kapustová (Portulaca oleracea) 
Jahoda (druhy Fragaria) 
Bodliak obyčajný (pichliač) (druhy Cirsium) 
Leknica a lotos (Nuphar, Nelumbo a ostatné druhy) 
Planá cibuľa a cesnak (druhy Allium) 
Šípková ruža (druhy Rosa) 
Kyslička (šťavel) (druhy Oxalis) 
 

Test neškodnosti rastlín 
Obmedzte rastlinnú stravu na rastliny, ktoré jednoznačne spoznáte, alebo také pri ktorých vidíte že ich jedia králiky, hlodavce, bobry, veveričky a medvede. Vtáky nie sú spoľahlivé. 

1. Pri testovaní rastliny položte jej malé množstvo na spodnú peru a zisťujte po dobu 5 minút, či nemá mydlovou, horkú alebo pálivú chuť. 

2. Potom vložte malé množstvo na 5 minút do úst, dobre rozžúvajte a kontrolujte, či rastlina nedráždi sliznicu. Potom ju prehltnite sledujte čo sa bude diať. 

3. Po 3 hodinách to skúste znova. Pri akomkoľvek probléme okamžite testovanie prerušte. 

4. Zväčšujte dávku každých 6-10 hodín. Ak ste nepocítili po 24 hodinách žiadne následky bude rastlina pravdepodobne bezpečne k jedlu, ale buďte naďalej opatrní! 

Vyvarujte sa rastlín ktoré majú mliečnu šťavu, (jedovaté), alebo červenú farbu, čierne výrastky, alebo zrná (nakazené), alebo ktoré vyzerajú nezdravo. 

Niektoré jedlé rastliny ktoré vás obklopujú sú v miernom klimatickom pásme výživnejšie a dostupnejšie: 

Väčšina rastlín má jedlé časti. Vyskúšajte chuť dužinatých častí zaujímavých rastlín. Škroboviny časti sú výživnejšie keď ich uvaríte. 

Varovanie: 
Vodné rastliny v sebe sústreďujú znečisťujúce látky. 
 

Trávy a obilniny 
Steblá so spoločným základom alebo stonkou sú zvyčajne vhodné pre ľudskú spotrebu, ale buďte opatrní, pretože vysoký obsah vlákniny v listoch obrusuje (dráždi) žalúdok. 

Napríklad: Pšenica, jačmeň, ryža, rákosie, proso, ovos, trstina, psiarka, Rosický, šachor, a iné. 

Strukoviny: divoká fazuľa a hrach sú dobré. Otestujte ich. 

Neznáma tráva je jedovatá
 

Bobule 
Ovocie a lístie na prípravu čaju: ostružina, malina, ostružník , moruška, jahoda, černica. 

Vitamínové čaje na zimu: Plody moruše, egreše, bazy čiernej, brusnica, čučoriedka, americká čučoriedka, brestovec západný, ríbezle a iné.

 

Zoznam jedlých a liečivých rastlín:

Medvedica lekárska Arctostaphylos uvaursi 

Jedlé časti: Jej bobule sú jedlé surové a varené. Z jej mladých listov môžete pripraviť osviežujúci čaj. 

Buk odrody Fagus 
Jedlé časti: Zrelé bukvice ľahko vypadávajú zo svojich kapsúl. Tieto tmavo hnedé trojuholníkové oriešky môžete jesť keď nechtom odtrhnete tenkú škrupinu a vyberiete biele vnútorné sladké jadro. Bukvice sú jedny z najchutnejšie zo všetkých prírodných orechov. Sú najužitočnejšie jedlo pre prežitie vďaka vysokému obsahu olejov v jadrách. Bukvice tiež môžete využiť ako náhradu kávy. Upražte ich tak, že jadrá budú zlatej gaštanovej farby a úplne tvrdé. Potom jadra rozdrvte a po uvarení alebo vylúhovaní v horúcej vode budete mať dostatočnú kávovú náhradku. 

Černica, malina a ich krížence loganberries odrody Rubus 
Jedlé časti: Plody a olúpané mladé výhonky sú jedlé. Chute sa veľmi mení. 
Iné využitie: Listy môžete použiť na prípravu čaju. Pre liečbu hnačky pite čaj pridaním varenej sušenej kôry z koreňa ostružiny. 

Čučoriedka a Brusnica odrody Vacciniuma Gaylussacia 
Jedlé časti: Ich ovocie je jedlé surové. 

Lopúch Arctium lappa 
Jedlé časti: Olúpte krehké listové byle a jedzte ich surové, alebo varené ako zeleninu. Korene sú tiež jedlé varené, alebo pečené. 
VAROVANIE nepomýlite si lopúch s rebarboru, ktorá má jedovaté listy. 
Iné využitie: Tekutina vyrobená z koreňov bude pomáhať vytváraniu potu a pôsobí močo pudne. Usušte koreň, zvoľna ho povarte vo vode, sceďte tekutinu a precedenú tekutinu vypite. Vlákna z usušených býľ použite na tkanie povrazov. 

Orobinec Typha latifolia 
Jedlé časti: Mladé, krehké výhonky sú jedlé surové alebo varené. Podzemok je často veľmi tuhý, ale je bohatým zdrojom škrobu. Roztlčením suchého podzemku získate škrob a môžete ho používať ako múku. Peľ je tiež výnimočný zdroj škrobu. Keď je orobinec nezrelý a ešte zelený, môžete uvariť samičie časti (cigary) a jesť ich ako kukuricu z varených kukuričných klasov. 
Iné využitie: Sušené listy sú znamenitým zdrojom tkáčskeho materiálu, ktorý môžete použiť na zhotovenie rohoží, zásten, plavidiel a pltí. Semená podobné bavlne sú dobrá ako výplň vankúšov a tepelná izolácia. „Perie“ z vyschnutých "cigár" tvoria vynikajúci zapaľovač. Sušený je pri spaľovaní účinným odpudzovač hmyzu. 

Čakanka obyčajná Cichorium intybus 
Lokalita a rozšírenie: čakanku hľadajte na starých poliach, pustých oblastiach, zaplevelených pozemkoch a pozdĺž ciest. Pochádza z Európy a Ázie, ale rastie aj v Afrike a väčšine Severnej Ameriky, kde rastie ako burina. 
Jedlé časti: Všetky časti sú jedlé. Mladé listy môžete jesť surové ako šalát, alebo je uvariť a jesť ako zeleninu. Korene varte ako zeleninu. Pre použitie ako náhradky kávy upražte korene až budú tmavo hnedé a potom je pomelie. 

Šachor Cyperus esculentus 
Jedlé časti: Hľuzy sú jedlé surové, varené, alebo pečené. Môžete ich tiež rozomlieť a používať ako náhradu kávy. 

Púpava Taraxacum officinale 
Jedlé časti: Všetky časti sú jedlé. Listy jedzte surové, alebo varené. Korene varte ako zeleninu. Upraženej a rozomleté korene sú dobrou náhradou kávy. Púpavy majú vysoký obsah vitamínov A, C a vápnika. 
Iné využitie: Bielu šťavu z kvitnúcich stoniek použite ako lepidlo. 

Baza čierna Sambucus canadensis 
Jedlé časti: Kvety a plody sú jedlé. Môžete pripraviť nápoj namočením kvetov na 8 hodín do vody, potom odstráňte kvety a tekutinu vypite. 
VAROVANIE Všetky ostatné časti rastliny sú jedovaté a nebezpečné pri zjedení. 

Lieska obyčajná odrody Corylus 
Jedlé časti: Lieskové orechy zrejú na jeseň, kedy ich môžete úderom otvoriť a jesť jadro. Suchý orech je veľmi chutný. Vysoký obsah olejov robí z orieškov dobrú potravinu pre prežitie. V nezrelom stave, ich môžete vylúpnuť a jesť čerstvé jadro. 

Jalovec odrody Juniperus 
Jedlé časti: Bobule a vetvičky sú jedlé. Bobule jedzte surové alebo opečené. Semená využite ako náhradu kávy. Vysušené a rozdrvené bobule použite ako korenie na mäso. Z nazbieraných mladých vetvičiek môžete uvariť čaj. 
VAROVANIE Rad rastlín môže byť nazývaná cédre ale tie nesúvisia s borievkou a môžu byť zhubné. Aby ste si boli istí že ste našli jalovec, vždy hľadajte bobuľovité štruktúry, ihlovité lístia a živične voňajúcu šťavu. 

Záružlie močiarne Caltha palustris 
Jedlé časti: Všetky časti sú po uvarení jedlé. 
VAROVANIE Ako všetky vodné rastliny, nejedzte túto rastlinu surovú. Surové vodné rastliny môžu niesť nebezpečné organizmy, ktoré sú odstrániteľné len varením. 

Žihľava odrody Urticae Laportea 
Jedlé časti: Mladé výhonky a listy sú jedlé. Varenie rastlín po dobu 10 až 15 minút zničí vo štetinách pálivú látku. Táto rastlina je veľmi výživná. 
Iné využitie: Zrelé stonky majú vláknitú vrstvu ktorú môžete rozdeliť na jednotlivé vlákna a užívať ich na tkanie nití alebo povrazov. 

Dub odrody Quercus 
Jedlé časti: Všetky časti sú jedlé, ale často obsahujú veľké množstvo horčiny. Žalude bieleho duba majú zvyčajne lepšiu vôňu ako žalude duba červeného. Žalude nazbierajte a olúpte. Namočte je na 1 až 2 dni do vody, aby sa odstránili horčinu. Proces lúhovania môžete urýchliť tým, že do vody v ktorej máčame žalude pridáte popol z dreva. Žalude môžete uvariť, alebo je zomlieť na múku, ktorú budete užívať na pečenie. Ako náhradu kávy môžete použiť žalude upražené do tmavej farby. 
VAROVANIE Žaluďom dodáva ich horkú chuť kyselina trieslová. Jedenie nadmerného množstva žaluďov s vysokým obsahom kyseliny trieslovinovej môže viesť k zlyhaniu obličiek. Pred jedením žaluďov túto chemikáliu eliminujte vo vode. 
Iné využitie: Dubové drevo je znamenité na stavanie alebo pálenie. Malé duby sa môžu rozštiepiť a narezať na dlhé tenké prúžky (3 až 6 milimetra silné a 1,2 centimetra široké) a použiť ich na pletenie rohoží, košíkov, alebo kostry pôsobiace na ložisko, saní, nábytku, atď. Dubová kôra namočená vo vode vytvorí trieslovinový roztok používaný na konzerváciu kožou. 

Skorocel (široký a kopijovitý) odrody Plantago 
Jedlé časti: Mladé krehké listy sú jedlé surové. Staršie listy by sa mali uvariť. Semená sú jedlá surová alebo pražená. 
Iné využitie: Na uľahčenie bolestiam zo zranení a vredov, umyte a nakrátko namočte celú rastlinu do vody a priložte ju na zranené miesto. Na liečbu hnačky, pite čaj urobený z 28 gramov listov skorocelu uvarených v 0,5 litri vody. Semená a šupky semien pôsobí ako preháňadlo. 

 

Rákosie Phragmites australis 
Jedlé časti: Všetky časti rastliny sú v akomkoľvek ročnom období jedlé surové, alebo varené. Zbierajte stonky ako náhle sa vynoria z pôdy a uvarte ich. Môžete ich tiež zbierať tesne predtým, ako vytvorí kvety, potom je usušiť a roztĺcť na múku. Môžete tiež vykopať a uvariť podzemné stonky, ale tie bývajú často tuhé. Semená sú jedlé surové alebo varené, ale nájdete ich iba zriedka. 

Šťavel Rumex acerosella 
Jedlé časti: Rastliny sú jedlé surové alebo varené. 
VAROVANIE Rastliny obsahujú kyselinu šťaveľovú ktorá môže byť po zjedení veľkého množstva surových rastlín škodlivá. Chemikáliu pravdepodobne zničí varenie vo vode. 

Leknica odrody Nuphar 
Jedlé časti: Všetky časti rastliny sú jedlé. Plody obsahujú niekoľko tmavohnedých semien, ktoré môžete pražiť alebo opekať a potom pomlieť na múku. Veľké pakorene obsahujú škrob. Vyhrabete ich z bahna, vonkajšok olúpte, a uvarte dužinu. Niekedy podzemok obsahuje veľké množstvo veľmi horké látky. Varením v niekoľkých vymenených vodách sa môže horkosť odstrániť. 

Jahodník odrody Fragaria 
Jedlé časti: Plody sú jedlé čerstvé, varené, alebo sušené. Jahody sú dobrým zdrojom vitamínu C. Jesť môžete aj listy rastlín, alebo je usušiť a urobiť z nich čaj. 
VAROVANIE Jedzte iba bielo kvitnúce, pravé jahody. Ostatné podobné rastliny bez bielych kvetov môžu byť jedovaté. 

Pichliač obyčajný (bodliak) odrody Cirsium 
Jedlé časti: Olúpte stonky, narežte ich na malé kúsky a potom ich uvarte. Korene sú jedlé surové alebo varené. 
VAROVANIE Niektoré druhy bodliaka sú jedovaté. 
Iné využitie: Na zhotovenie silné nite spleti tuhé vlákna zo stoniek. 

Orech (Vlašský orech) Jugians species 
Jedlé časti: Jadro orecha dozrieva na jeseň. Jadrá vlašských orechov získate rozlusknutím škrupiny. Jadrá sú vysoko výživné kvôli obsahu bielkovín a oleja. 
Iné využitie: Vlašské orechy môžete uvariť a vzniknutý vývar používať ako protiplesňový (fungicídne) prostriedok. Šupky nezrelých vlašských orechov vytvárajú tmavo hnedé farbivo, ktoré môžete použiť na farbenie odevov, alebo k maskovaniu. Zelené šupky čiernych vlašských orechov môžete použiť ako rybí jed tak, že šupky rozdrvíte a vhodíte ich do vody na plytčine rybníkov, alebo stojatých vôd .. 

Lekno Nymphaea odorata 
Jedlé časti: Kvety, semená a podzemky sú jedlé surové, alebo varené. Aby ste pripravili pakorene k jedlu, olúpte korkovitou kôru. Jedzte je surové, alebo je nakrájajte na tenké plátky, nechajte ich usušiť a vysušené pomlieť na múku. Semená usušte, upražte a pomeľte na múku. 
Iné využitie: Tekutina zo silnejších koreňov vyvarených vo vode sa používa ako liek proti hnačke, alebo ako kloktadlo pri bolestiach v krku. 

Planá cibuľa a cesnak odrody Allium 
Jedlé časti: Cibulku a mladé listy sú jedlé surové alebo varené. Pridávajte ich do polievok, alebo je používajte ako príchuť do masových jedál. 
VAROVANIE Existuje niekoľko rastlín s cibulkovitými hľuzami, ktoré sú smrteľne jedovaté. Musíte si byť absolútne istí, že rastlinu ktorú chcete použiť je naozajstná cibuľa alebo cesnak. Nejedzte cibuľky, ktoré nemajú charakteristickú vôňu cesnaku, alebo cibule. 
Iné využitie: zjedení väčšieho množstva cibule, alebo cesnaku dodá vašej koži zápach, ktorý pomáha odpudzovať hmyz. Cesnaková šťava funguje pri poranení ako antibiotikum. 

Ruža šípová (Planá ruža) Rosa species 
Jedlé časti: Kvety a púčiky sú jedlé surové alebo varené. V prípade núdze môžete ošúpať a jesť mladé výhonky. Na prípravu čaju môžete uvariť vo vode mladé, čerstvé listy. Po odpadu okvetných lístkov jedzte šípky, dužina je vysoko výživná a je znamenitým zdrojom vitamínu C. Múku môžete získať rozdrvením, alebo umletím šípok. 
VAROVANIE Jedzte iba vonkajšiu časť plodu, pretože semená niektorých druhov sú značne pichľavá a môžu spôsobiť vnútorné problémy.